Týc se obrazy z lidského popela dopustil přestupku

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Tvorbou obrazů z lidského popela se výtvarník Roman Týc podle pražského magistrátu dopustil přestupku. Uvedl to dnes server Lidovky.cz. Obsílku kvůli loňské výstavě Vykradač hrobů dostal Týc před několika dny.

Výtvarník tvrdí, že chtěl výstavou upozornit na to, že část lidského popela končí na skládkách. Týc byl kvůli jedné ze svých akcí, kdy vyměnil skla na semaforech, odsouzen k jednomu měsíci ve vězení a na začátku dubna byl obžalován z napadení strážníka.

Týc, vlastním jménem David Hons, vystavil loni v pražské galerii Dvorak Sec Contemporary celkem 19 obrazů vytvořených údajně z popela zbylého po kremacích lidských ostatků. "Můj záměr nebylo šokovat, ale prostě upozornit na něco, co šokující opravdu je. A to je, že část ostatků, která se nevejde do urny, se prostě vyváží na skládku," sdělil serveru.

Psali jsme: Kontroverzní umělec Roman Týc představí obrazy z popela mrtvých

Tím se prý dopustil přestupku, protože podle oznámení o zahájení přestupkového řízení nakládal s lidskými ostatky "způsobem dotýkajícím se důstojnosti zemřelého nebo mravního cítění pozůstalých a veřejnosti". "Samotné vyjádření magistrátu je jen potvrzením toho, v jakých hodnotových paradoxech žijeme. Stručně je to shrnuto ve větě: '... se dopustil přestupku tím, že vytvořil 19 obrazů z popela, který vybral z kontejneru na odpadky'," sdělil výtvarník.

Podle ředitele pražského Pohřebního ústavu Julia Mlčocha se ale nemohlo stát, že by zbytky popela z kremací skončily na skládce, uvedl server Lidovky.cz.

Týc patří mezi zakládající členy umělecké skupiny Ztohoven, která se věnuje především umění ve veřejném prostoru. V roce 2007 výtvarník v Praze vyměnil skla na 50 semaforech pro chodce. Místo stojícího a chodícího panáčka na nich byly postavičky v komických či lehce vulgárních situacích.

Podle soudu výměnou skel poškodil cizí věc a měl zaplatit pokutu 60.000 korun. Týc sice uhradil škodu způsobenou jeho akcí pražskému Dopravnímu podniku, ale pokutu zaplatit odmítl. Proto strávil měsíc v pankrácké věznici, odkud byl propuštěn na konci března. 
V únoru, ještě před svým nástupem do vězení, také výtvarník údajně napadl strážníka. V dubnu byl proto podle televize Nova obžalován z násilí proti úřední osobě. Týc naopak tvrdí, že jej napadli strážníci, když před nimi hájil řidičku, kterou městská policie zastavila.

Tagy: popel Týc obraz přestupek

Zdroje: ČTK