Tůma se TOP 09 vyplatil, v Praze získal nejvíc hlasů ze všech

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Angažování bývalého guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy jako lídra se TOP 09 vyplatilo. Ve volbách do zastupitelstva hlavního města Prahy získal největší voličskou podporu. Důvěru mu dalo téměř 25 tisíc Pražanů.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Jeho největšího konkurenta Bohuslava Svobodu, kterého ODS nominovala jako svého kandidáta na primátora, podpořilo více než 14300 voličů. Svoboda ale kandidoval v jiném volebním obvodu. Vyplývá to z výsledků voleb zveřejněných na serveru www.volby.cz

Kandidátka, kterou Tůma vedl v prvním volebním obvodu, získala nejvíce voličských hlasů. S 36,3 procenty porazila druhou ODS o téměř 16 procent hlasů, zajistila si tak pět mandátů. V ostatních obvodech už byly síly mezi nejsilnějšími stranami vyrovnanější, TOP 09 ale všude zvítězila minimálně o čtyři procenta. 

TOP 09 tak výrazně ve volbách vyhrála, když získala v pražském magistrátu 26 z 63 možných mandátů. Druhá ODS má 20, ČSSD 14 a KSČM tři zastupitele. Voliči rozdělili téměř 3,5 milionu hlasů. 

TOP i ODS na systému vydělaly

Zaškrtávání kandidátů, které v květnu vyneslo do Poslanecké sněmovny lidi ze zadních pozic kandidátky, se ve volbách do vedení hlavního města výrazně neprojevilo - především kvůli odlišnému volebnímu systému. Do zastupitelských křesel se dostali kandidáti podle toho, jak je voličům navrhly strany. 

Volby výrazně ovlivnilo rozdělení Prahy do sedmi volebních obvodů, v roce 2006 se v metropoli volilo vcelku. Na opatření, které prosadilo minulé zastupitelstvo ovládané ODS, doplatili menší strany v čele s Věcmi veřejnými a koalicí Strany zelených a SNK ED. TOP 09 a ODS si díky tomu připsaly shodně o čtyři mandáty více, než by získaly se stejnou voličskou podporou v minulých volbách. 

Stížnost k NSS

Věci veřejné a koalice SZ a SNK ED se tak vůbec do zastupitelstva nedostaly. SZ už oznámila, že kvůli jinému rozdělení volebních obvodů podá stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Zváží to i Věci veřejné, řekl v diskusním pořadu České televize lídr strany Radek John. 

Na přepočet hlasů a rozdělení do obvodů doplatily například Markéta Reedová (VV) a Petra Kolínská (SZ). Zatímco Martě Semelové (KSČM) ve třetím obvodu stačilo na zastupitelský post 4835 hlasů, Reedová ve stejném obvodu získala o více než 1200 hlasů více, ale kvůli výsledku celé strany neuspěla. Mandát nezískala ani v prvním obvodu Kolínská, i když jí voliči dali 5240 hlasů, tedy o 400 více než Semelové.

Zdroje: ČTK