V Česku se rapidně ochladí, sněžit může i v nížinách

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ve druhé polovině nového pracovního týdne se výrazněji ochladí a do Česka přijdou sněhové přeháňky. Sněžení se může objevit i v nejnižších polohách. Není vyloučeno, že se zopakuje loňská říjnová kalamita.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"Ve druhé polovině příštího týdne se mohou sněhové srážky objevit už od středních poloh, tedy v polohách nad 400 metrů nad mořem. V nočních a ranních hodinách ve čtvrtek a v pátek nejsou zcela vyloučeny ani v polohách nižších," uvádí předpověď Českého hydrometeorologického ústavu s varováním pro řidiče. 

Sněžení v nížinách v polovině října je velmi neobvyklé. Loni však v tutéž dobu zasáhla Česko sněhová kalamita, kdy už ve středních polohách mnohde napadly desítky centimetrů sněhu a vločky se rovněž přechodně objevily v nížinách.

Intenzivní sněhové přeháňky

Meteorologové očekávají výjimečně i intenzivnější sněhové přeháňky, vozovky by tak mohla krátkodobě pokrýt slabší vrstva sněhu.

Po oba dny budou navíc případné sněhové přeháňky doprovázeny čerstvým větrem, při intenzivnějším sněžení by se tak zároveň mohla výrazně snížit dohlednost. V nižších polohách by příděl sněhu měl být nicméně menší než na horách. 

Počasí v druhé polovině týdne ovlivní přechod studené fronty, která bude v noci na středu postupovat přes území Česka k jihovýchodu. Ve středu očekávají meteorologové oblačno až zataženo a srážky se budou od vyšších poloh měnit ve sněhové. Průměrné denní teploty se ve čtvrtek a v pátek budou pohybovat kolem pěti stupňů, průměrné noční kolem nuly.

Tagy: počasí ochlazeni rijen sníh

Zdroje: ČTK