Tři novorozenci dostali v Hradci špatný lék, při dalším užití mohli zemřít

- Aktuality autor: roj

Tři jen několik dní staří novorozenci se kvůli špatně namíchanému léku ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové přiotrávili fenobarbitalem. Pokud by dostali ještě jednu dávku léku, mohli zemřít. Měli ale štěstí a podání léku skončilo bez následků, lékárnice proto nebude trestně stíhaná, hrozí jí ale kární řízení.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Lékárnice na přelomu loňského srpna a září omylem namíchala lék, který měl dvacetinásobný obsah účinné látky. Lékaři si toho všimli poté, co trojice dětí začala jevit známky otravy. Ta se projevovala větší ospalostí.

"Podle znalců byly dávky léků tak vysoké, že jen díky včasnému zásahu spočívajícímu ve vysazení léku lékařem dětské kliniky nedošlo ke smrti novorozenců ani k žádnému závažnému následku na jejich zdraví," uvedla mluvčí hradecké policie Ivana Ježková.

Protože se podezření na špatně připravené léky v nemocniční lékárně nejdříve během prvotní expertizy nepotvrdilo, podal ředitel nemocnice Roman Prymula trestní oznámení pro pokus o vraždu.

Během policejního vyšetřování se ale přišlo na to, že chybu způsobila lékárnice. Protože však soudní znalec uvedl, že podání léku nemělo na děti žádné trvalé následky, nebude lékárnice stíhaná. Česká lékárnická komora jí však může uložit pokutu nebo ji vyloučit z komory. 

Tagy: Česko novorozenec Fakultní nemocnice Hradec Králové nemoci a nákazy

Zdroje: ČTK