Trať, kde vykolejil vlak, bude průjezdná do dvou dnů

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Železniční provoz u Topolan na Vyškovsku, kde v neděli vykolejil nákladní vlak, bude obnoven patrně v noci na středu. Řekl to mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Nyní je nutné odstranit čtyři vykolejené vagony, které stále leží napříč kolejištěm - a to v úseku zhruba 60 metrů opravit. Část vagonů je převrácených v okolí tratě. Odstraněny budou patrně až za několik dní. 

"Nyní usilovně pracujeme na tom, abychom železniční trať zprůjezdnili. Čtyři vagony na trati se pokusíme dostat na koleje s pomocí nehodového vlaku a jeřábu. Po jejich odvezení budou opraveny koleje," popsal práce Halla. Podle něj bude patrně v kritickém úseku nařízen průjezd vlaků sníženou rychlostí. 

Koleje zkroutilo teplo

Nehoda se stala v neděli po poledni. Ze soupravy 25 prázdných vagonů na uhlí jich celkem třináct vykolejilo. Stalo se tak pravděpodobně kvůli tomu, že koleje zkroutilo teplo. Drážní inspekce se ještě k příčině neštěstí nevyjádřila. Nikdo při něm nebyl zraněn. Škody se odhadují na 1,4 milionu korun. 

Halla v pondělí potvrdil nedělní informaci inspekce o tom, že Správa železniční dopravní cesty o potížích na trati věděla už v pátek. "Byly nám ohlášeny nestandardní cestou. Věcí jsme se zabývali a odmítáme, že bychom v ní byli nečinní," uvedl mluvčí bez dalších podrobností. 

Potíže s kolejemi byly ohlášeny už v pátek. Správa vyslala na místo své pracovníky. Nezjistili však na trati žádné závady. Podle nich nebylo nutné snížit rychlost projíždějících vlaků. Další hlášení přišlo v neděli. V době, kdy se kolize stala, mířil na místo traťmistr, aby koleje zkontroloval. Kolize se stala na rušné železniční dopravní tepně Brno-Přerov. V kritickém místě je pro cestující zajištěna náhradní autobusová doprava.

Tagy: vlak nákladní

Zdroje: ČTK