Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

TOP 09, ČSSD a KSČM úřednickou vládu nechtějí. Podporují rozpuštění sněmovny

TOP 09, ČSSD a KSČM úřednickou vládu nechtějí. Podporují rozpuštění sněmovny
Karel Schwarzenberg | zdroj: Isifa.com

Prezident republiky Miloš Zeman dnes potvrdil, že chce jmenovat vládu odborníků. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka i předseda KSČM Vojtěch Filip si však i přes „Zemanovu“ vládu podpoří rozpuštění sněmovny a předčasné volby. Předčasné volby podpoří pravděpodobně i TOP 09.

Zeman sám předpokládá, že pokud budou předčasné volby, vláda bude mít zhruba tříměsíční funkční mandát.

Výběr ministrů a dalších spolupracovníků je pak dle Zemana plně v rukou premiéra. „Podle Ústavy si předseda vlády vybírá své spolupracovníky a pevně věřím, že ve vládě odborníků by přímo nebo nepřímo opravdu měli být zastoupeni zástupci obou důležitých stran sociálního smíru,“ uvedl dnes také Zeman, který se jednání tripartity zúčastnil jako první prezident.

Dva ze Zemanových poradců jsou členy tripartity - předák Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil a šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Premiérem se pravděpodobně stane Jiří Rusnok.

ČSSD a KSČM nepodpoří vládu „svého“ prezidenta

KSČM i ČSSD Miloše Zemana v boji o Hrad v druhém kole podpořily, přesto si nepřejí, aby do řádného termínu voleb vládla jmenovaná vláda odborníků a podpoří rozpuštění sněmovny a předčasné volby.

„ČSSD trvá nadále na nových volbách jako nejlepším možném řešení krize. Budeme hlasovat pro rozpuštění sněmovny,“ řekl ParlamentnímListům.cz Bohuslav Sobotka.

 „Ano, podpoříme rozpuštění sněmovny a předčasné volby. Nemění se nic na tom, že to neřeší pád vlády. Je potřeba nové legitimní sněmovny,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz předseda KSČM Vojtěch Filip.

TOP 09 rozhodne. Kníže pro volby

TOP 09 podpoří dle vyjádření některých svých poslanců i předsedy předčasné volby. „Ihned,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, zda bude hlasovat pro rozpuštění sněmovny, když bude jmenována vláda odborníků.

„Opakovaně říkám, že než úřednickou vládu bez opory v demokratickém parlamentním systému, tak raději předčasné volby,“ řekla redakci místopředsedkyně poslaneckého klubu TOP 09 Jitka Chalánková.

„Ano, v případě úřednické vlády raději předčasné volby. Nedávno jsme tu měli jednu takovou vládu pod vedením Jana Fischera. Za její úžasnou nečinnost například ohledně fotovoltaiky platíme dodnes a ještě dlouho budeme. Připustit opakování téhož by byla krajní nezodpovědnost,“ říká poslanec TOP 09 Daniel Korte.

ODS se voleb bojí

Pro předčasné volby budou hlasovat pravděpodobně i poslanci Věcí veřejných. Alespoň Josef Novotný či Jiří Štětina to redakci potvrdili.

ParlamentníListy.cz oslovily drtivou většinu poslanců ODS, zda budou v případě jmenování vlády odborníků hlasovat pro předčasné volby. Místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Bureš uvedl, že rozhodně ano. Boris Šťastný je zase spíše proti předčasným volbám. Jana Černochová a David Šeich vyčkají na jednání poslaneckého klubu strany.

Ostatní poslanci zatím nereagovali. ParlamentníListy.cz již informovaly, že ODS se bojí voleb jako „čert kříže“, neboť při současných preferencích bude mít patrně dost špatný výsledek. ODS rovněž chtěla zachovat současnou koalici.    

Pro předčasné volby stačí 120 hlasů ve sněmovně. Pokud bude pro rozpuštění sněmovny hlasovat ČSSD, KSČM a jak se zdá i TOP 09, měly by mít těsně 122 hlasů. K tomu přibudou ještě pravděpodobně hlasy VV.

Zdroje: