Tomáš Pitr je na svobodě. Soud ho propustil na podmínku

- Aktuality autor: Michal Polák

Pražský městský soud dnes podmíněně propustil z vězení podnikatele Tomáše Pitra. Informaci serveru iDnes.cz potvrdil mluvčí věznice Praha Ruzyně Pavla Bohatová. Vrchní soud Pitrovi nedávno potvrdil tříletý trest za vyvedení akcií a daňový delikt. Městský soud mu nyní stanovil tříletou zkušební dobu. 

Tomáš Pitr

Tomáš Pitr,zdroj: Mediafax

"Městský soud potvrdil rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 6, který podmíněně propustil Tomáše Pitra z výkonu trestu," řekla mluvčí městského soudu Martina Lhotáková. Podle mluvčí věznice mohl Pitr odejít v odpoledních hodinách. 

Vrchní soud Pitrovi v září potvrdil tříletý trest vězení za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit. Do verdiktu se mu započítal i jeden daňový delikt z roku 1994. Podnikatel byl přes dva roky ve vazbě a mohl nyní žádat o podmíněné propuštění. Pitra ale ještě čeká odvolací jednání ohledně dalších údajných daňových podvodů. 

Podle verdiktu soudu Pitr spolu s Michalem Zouharem vyvedli akcie z Agrocreditu v roce 2000. Firmě způsobili škodu přesahující 700 milionů korun. Podnikatel porušil povinnost při správě cizího majetku, Zouhar mu k tomuto trestnému činu pomáhal. Pitr ale s Agrocreditem uzavřel v roce 2009 dohodu o narovnání. Společnost proto uvedla, že jí žádná škoda nevznikla. 

Státní zástupce se odvolal

Odvolací soud v září přezkoumával pouze výši trestu. Vinným byl Pitr pravomocně uznán v roce 2010. Tehdy mu soudy uložily souhrnný šestiletý trest, do kterého zahrnuly i předchozí odsouzení za daňové podvody s více než dvacetimilionovou škodou, jichž se měl podnikatel v první polovině devadesátých let dopustit s Miroslavem Provodem. Protože však Pitr dosáhl v této kauze zrušení verdiktu a obnovy řízení, musel soud odvolat i souhrnný trest. 

V obnoveném hlavním líčení byli Pitr i Provod obžaloby z daňových deliktů nepravomocně zproštěni, proti rozhodnutí se však odvolal státní zástupce. Obnova se netýkala pouze jedné faktury ve výši zhruba šesti milionů korun. 

Kontroverzní podnikatel se od roku 2007 skrýval v zahraničí. V červenci 2010 byl zadržen ve švýcarském Svatém Mořici. Policie ho na počátku dubna přivezla ze Švýcarska do České republiky.

Tagy: soud propusteni podmínka

Zdroje: ČTK