Kauza metanol: Otrávený muž z Olomouce si koupil alkohol v místním obchodě

- Aktuality autor: Danica Klein

Muž, který od soboty leží v olomoucké fakultní nemocnici kvůli otravě metylalkoholem, si jedovatý alkohol zřejmě pořídil v olomoucké prodejně smíšeného zboží v Nedvědově ulici. 

Metanol.

Metanol.,zdroj: Archiv

Již v pondělí policisté upozornili zákazníky obchodu, kteří si tam lahve s alkoholem bez etiket a kolků zakoupili, ať jej nepožívají a kontaktují policii na lince 158. Podle mluvčího nemocnice je stav muže vážný. 

"Stav pacienta je nadále vážný. Je v umělém spánku a na dýchacím přístroji. Léčíme ho dialýzou a etanolem," řekl dnes mluvčí nemocnice Egon Havrlant. Rozbory u muže prokázaly 2,19 promile metylalkoholu v krvi. 

Podle policie muž údajně alkohol koupil v olomoucké prodejně. "V současné době je případ ve stádiu prověřování. Zjišťujeme, odkud alkohol pochází," uvedla Vlachová. 

Zkolaboval v ordinaci

Za jeden týden jde o již druhý případ otravy alkoholem v Olomouckém kraji. V této souvislosti není zatím nikdo stíhán. Policisté vyzývají obyvatele, aby v žádném případě lihoviny z této prodejny nekonzumovali. 

V Olomouckém kraji na otravu metylalkoholem zemřelo pět lidí, dalších pět skončilo v nemocnici. První polovina případů pocházela ze září a všichni otrávení byli z Přerovska. Po odmlce přijaly nemocnice na konci října další tři pacienty. Šlo o dva osmačtyřicetileté muže z Prostějova, kteří alkohol popíjeli společně. Vyvázli bez trvalých následků. Poté přijala olomoucká fakultní nemocnice s otravou metanolem čtyřiapadesátiletého muže z Moravské Třebové, následně ho ale předala do péče psychiatrické léčebny ve Šternberku. 

Minulé pondělí zemřel při převozu v sanitce třiapadesátiletý muž z Olomouce. Do rukou záchranářů se dostal ve chvíli, kdy začal kolabovat v ordinaci praktické lékařky. Pitva potvrdila, že příčinou úmrtí byla otrava metanolem v kombinaci s kardiovaskulárním onemocněním. 

Kvůli metanolové kauze jsou v kraji obviněni tři lidé, hrozí jim až deset let vězení. Je mezi nimi pětačtyřicetiletý majitel oseckého motorestu, k němuž patří i ubytovna. Odtud pocházely dvě z pěti obětí metanolu v kraji. Kromě tohoto muže obvinili policisté v souvislosti s otravami metanolem také ženu z Brodku u Přerova, která podle policie závadný alkohol prodávala. Stíhají i třiačtyřicetiletého muže z Lipníku nad Bečvou na Přerovsku. Všichni jsou stíháni na svobodě.

Tagy: nemocnice alkohol Olomouc otrava metanol

Zdroje: ČTK