Tisícům zahraničních studentů hrozí vyhoštění z Londýna, i Čechům

- Aktuality autor: red

Londýnská metropolitní univerzita přišla o licenci přijímat a vyučovat zahraniční studenty ze zemí mimo Evropskou unii. Více než 2000 studentů proto nyní hrozí vyhoštění. Stalo se tak poté, co britské kontrolní úřady zjistily přetrvávající nedostatky v dokladech a výuce u mnohých studentů univerzity.

Přijetí na britskou univerzitu s příslušnou státní licencí znamená získání studentského pobytového víza. Úřad pro přistěhovalectví vytkl univerzitě tři hlavní věci: že mnozí její studenti nemají doklady v pořádku, že neumějí dostatečně anglicky a že zneužívají studentské vízum k práci v Británii.

Úřady na nedostatky upozornily univerzitu před půl rokem, ale situace se nezlepšila. "Pokud sem studenti jezdí, aby unikli imigračním úřadům, tak to se mýlí," zdůraznil státní tajemník pro imigraci Damian Green. Dodal, že z univerzity musí odejít všech více než 2000 studentů ze zemí mimo EU, kteří budou vyhoštěni z Británie, pokud zde do 60 dní neseženou jinou školu, která by řádně zaštítila jejich další pobyt a studium.

Úřady podle BBC ujistily, že v ostatních univerzitách se tak velké nedostatky nenašly a že další ztráty těchto licencí v zemi nehrozí. "Rozhodnutí se nedotkne současných či budoucích zahraničních studentů na ostatních univerzitách," zdůraznil britský úřad pro ochranu hranic UKBA.

Ve školním roce 2010 až 2011 studovalo podle oficiálních údajů v Británii kolem 298.000 studentů ze států, které nejsou členy Evropské unie.

Tagy: Londýn hrůza hrozba panika Velká Británie

Zdroje: ČTK