Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -1°C Oblačno

Tak dopadne hlasování o vládě: Počítáme a škrtáme

Tak dopadne hlasování o vládě: Počítáme a škrtáme
zdroj: Mediafax

Ve středu se bude na 44. schůzi Poslanecké sněmovny hlasovat o vyslovení nedůvěry vládě Petra Nečase. ParlamentníListy.cz propočítávaly, kolik poslanců může podpořit tento návrh.

Při hlasování o vyslovení nedůvěře vládě je v rámci stability politického systému požadována nadpoloviční většina všech poslanců, zatímco při hlasování o důvěře stačí nadpoloviční většina přítomných poslanců.

ČSSD chybí dva lidé, KSČM má být kompletní

Poslanecký klub ČSSD, který hlasování inicioval, má nyní 54 členů. Předseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc ale ParlamentníListy.cz informoval, že pravděpodobně budou dva poslanci kvůli zdravotním problémům chybět.

„Alfréd Michalík a Václav Klučka jsou hospitalizováni, tak s nimi bohužel nejspíš nebudeme moci počítat, i když se o jejich stavu průběžně informujeme. Ale zdraví je přednější. Jinak předpokládám, že všichni ostatní by měli na schůzi dorazit,“ řekl redakci Tejc. Čili to je zatím 52.

KSČM má 26 poslanců. Ti měli být přítomni všichni a hlasovat pro nedůvěru vládě. „V klubu KSČM budeme ve středu všichni,“ sdělil redakci předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. „Předpokládám, že budeme komplet,“ přitakal předseda strany Vojtěch Filip.

Dobeš na dovolené, Šťovíček vládu podpoří

KSČM a ČSSD (bez dvou nemocných poslanců) dají tedy dohromady 78 hlasů. Hlasovat pro nedůvěru by měla hlasovat i většina poslanců Věcí veřejných. „Má důvěra v ODS, TOP 09 a LIDEM je nulová, budu tedy hlasovat pro vyslovení nedůvěry vládě a myslím si, že stejně budou hlasovat i Věci veřejné,“ řekl ParlamentnímListům.cz předseda strany Radek John.