Systém vyplácení dávek funguje v únoru bezproblémově, tvrdí Drábek

- Aktuality autor: Michal Polák

AKTUALIZOVÁNO. Lednové potíže s vyplácením dávek by se teď v únoru neměly opakovat. Podle ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09) pokračuje vyřizování a vyplácení pomoci od státu "standardním způsobem". Drábek to dnes řekl na tiskové konferenci.

Čtěte dále: Přestřelky mezi Sobotkou a Drábkem: Velký kinoteátr!

Uvedl, že úředníci letos do nového systému zanesli 184.000 žádostí o příspěvek na mobilitu pro postižené, rozhodnutí padlo v 68.000 případech. Nově nezaměstnaných letos úřady evidovaly 63.000, vyřídily záležitost 42.000 z nich. Stanovené lhůty podle ministra dodržují.

"Je naprosto jasné, že výplata a zpracování dávek pokračují standardním tempem, standardním způsobem. V tuto chvíli pracovníci úřadu práce kromě té velmi náročné agendy, kterou zpracovávali v lednu..., se dnes zaměřují čím dál tím víc na tu rutinní práci," uvedl ministr. Dodal, že nový systém je dostatečně zabezpečen.

Nový systém dávek sklízí kritiku od odborů, úředníků a opozice. Také koaliční partneři mluvili o "manažerském selhání". Systém nebyl podle kritiků dostatečně připraven a odzkoušen a jeho nasazení do plného provozu bylo ukvapené. Jaromír Drábek už dřív řekl, že se změna musela udělat najednou a rychle, aby se snížily náklady.

Systém nekolabuje a je funkčí

Ministr už několikrát zopakoval, že systém nekolabuje a je funkční. Kvůli lednovým potížím už ale odvolal šéfa ministerského odboru informatiky. Ten spadal pod náměstka Vladimíra Šišku, který má informatiku na ministerstvu na starosti. "Nemyslím si, že bych měl nějaké selhání. Nastavujeme velký systém, který s sebou nese samozřejmě potíže. Domnívám se, že mé hodnocení provádí pan ministr. Já sám se nechystám odcházet z funkce," řekl Šiška.

V centrálním úřadu práce o místo přišli jeho výkonná ředitelka a personální šéf. Další odvolávání a finanční postihy generální ředitel úřadu nevyloučil. Počká ale na analýzu, která má být do konce týdne.

Vyplácení dávek provázely v lednu problémy. Úředníci si stěžovali na to, že systém nefunguje. Pracovali často přesčas a také o víkendech. Informatici z úřadů práce zas poukazovali třeba na to, že program neobsahuje potřebné aplikace a veškeré služby zajišťují jen dodavatelé. Podle deníku Mladá fronta Dnes se dá do systému navíc snadno dostat a data klientů nejsou pořádně chráněna. To ministerstvo popírá.

Zabezpečení je standardní

Podle Drábka jsou takové zprávy jen spekulace. "Jednoznačně prohlašuji, že zabezpečení je na standardní úrovni. Heslo není odhadnutelné, obsahuje malá i velká písmena a číslice a minimálně osm znaků," uvedl ministr. Řekl, že pokud někdo z 8500 úředníků někomu heslo poskytl, je to osobní selhání. V systému se to dá dohledat, protože každý úředník má své heslo. Pracovníci se podle Šišky budou do systému dostávat přes čipovou kartu. Jejich vydávání by mělo skončit příští týden. Podle ministra jsou i úložiště dat bezpečná, používá je prý i státní pokladna.

S další kritikou dnes přišli lidovci. Ti chtějí, aby veřejnou zakázku na tvorbu nového systému pro výplatu sociálních dávek prošetřil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek dnes novinářům řekl, že podezřívá ministerstvo práce a sociálních věcí z obejití zákona o veřejných zakázkách, podal proto podnět ÚOHS k prošetření. Chce okamžité pozastavení proplácení zakázky. Lidovci kritizují to, jak ministerstvo systém pořídilo.

Vyplácení dávek změnila od letoška Drábkova sociální reforma. Všechny příspěvky a podpory od státu vyřizují už jen úřady práce. Převzaly tak část agendy a asi 1660 úředníků od radnic.

Tagy: údaje dávky Drábek

Zdroje: ČTK