Sýrie je od včerejška bez premiéra a tří ministrů, emigrovali do Jordánska

- Aktuality autor: red

AKTUALIZOVÁNO. Syrský premiér Rijád Hidžáb uprchl ze země i s rodinou a uchýlil se do sousedního Jordánska. Zároveň oznámil, že se připojil k protirežimní opozici, a odsoudil vyvražďování syrského národa.

Jde zatím o nejvyššího představitele režimu prezidenta Bašára Asada, který v občanském konfliktu trvajícím půldruhého roku emigroval. Syrská televize dnes oznámila, že Hidžáb byl odvolán z funkce. Podle syrské opozice spolu s ním utekli ještě tři ministři, jejichž jména nebyla zatím prozrazena.

Hidžáb dosud platil za věrného člena syrského režimu. Asad ho jmenoval do funkce v červnu po sporných parlamentních volbách bojkotovaných opozicí. Prozatímním vedením kabinetu byl nyní pověřen vicepremiér Umar Ghalavandži.

"Oznamuji, že jsem opustil vražedný a teroristický režim. A oznamuji, že jsem se zapojil do řad revoluce svobody a důstojnosti. Oznamuji, že ode dneška jsem vojákem požehnané revoluce," uvádí se v dnešním Hidžábově prohlášení, které přečetl jeho mluvčí. Ten uvedl, že expremiér je na bezpečném místě.

Prchají další a další

Turecká agentura Anadolu dnes mezitím informovala, že do Turecka uprchl další generál syrské armády, kterého doprovázelo pět vysoce postavených důstojníků a více než 30 vojáků. Přišlo s nimi i 400 syrských civilistů, převážně žen a dětí.

Ze Sýrie do Turecka zamířilo 31 generálů, z nichž několik se na syrské území vrátilo, aby bojovali po boku povstalců. V Turecku je nyní podle oficiálních údajů 46.500 syrských uprchlíků.

Syrfská opozice před dvěma měsíci dosazení bývalého ministra zemědělství Hidžába do čela vlády odsoudila a označila za falešnou hru. Personální přesuny v kabinetu opoziční představitelé považovali jen za symbolické. Beze změn mimo jiné zůstaly rezorty obrany, vnitra a zahraničí. Kritici režimu z toho vyvodili, že moc v Sýrii zůstala v rukou Asada a úzkého kruhu jeho věrných.

Syřané nový parlament volili 7. května. Hlasování ale poznamenaly násilnosti provázející vleklé krvavé povstání v zemi.

Násilí v Sýrii trvá již půldruhého roku a vyžádaly si podle odhadů syrské opozicde přes 20.000 mrtvých. V posledních dnech jsou ozbrojené střety hlášeny hlavně z Damašku a Halabu.

Tagy: diktatura genocida totalita holocaust

Zdroje: ČTK