Dnes je úterý 13. května 2025., Svátek má Servác
Počasí dnes 15°C Polojasno

Svět 'nasype' do Afghánistánu 15 miliard dolarů. Přispěje i Česko

6. 10. 2016 – 15:58 | Zpravodajství | roj

Svět 'nasype' do Afghánistánu 15 miliard dolarů. Přispěje i Česko
Svět pošle do roku 2020 Afghánistánu na rozvoj 15,2 miliardy dolarů | zdroj: Profimedia

Afghánistán dostane do roku 2020 od Světového společenství příspěvek na rozvoj ve výši 15,2 miliardy dolarů (366 miliard Kč). Peníze, na nichž se celkovou částkou 5,6 miliardy dolarů (135 miliard Kč) budou podílet i členské země Evropské unie včetně Česka, poslouží na rozvoj místního hospodářství.

Na podpoře Afghánistánu se ve středu v Bruselu dohodla rozsáhlá dárcovská konference, kterou spolupořádala Evropská unie a afghánská vláda. Podle šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové překonává i ta "nejrůžovější očekávání" organizátorů.

"Mezinárodní společenství - a Evropa rozhodně - došlo k závěru, že je v našem zájmu investovat do úspěchu Afghánistánu teď i v budoucnosti," řekla Mogheriniová na závěrečné tiskové konferenci.

Jednání sedmi desítek zemí a více než 20 mezinárodních organizací bylo také politickým výrazem trvajícího zájmu světa o dění v Afghánistánu, který se vzpamatovává z mnoha let ozbrojených konfliktů a jehož ekonomiku i společnost stále ohrožuje terorismus a extremismus.

Pokračující podpora je ale nakonec o něco nižší než 16 miliard dolarů, kterými dárci slíbili Kábul podpořit před čtyřmi lety na podobné konferenci v Tokiu. Diplomaté v kuloárech byli ohledně výsledku ještě o něco skeptičtější. Přesto podle šéfky diplomacie EU v Bruselu nepanovala "dárcovská únava" z toho, že svět do Afghánistánu posílá peníze už více než deset let.

"Vláda musí být věrohodná, jinak jsme dali plané sliby"

Afghánský prezident Ašraf Ghání před novináři poznamenal, že konference jeho zemi "prodloužila úvěr", záviset ale bude hlavně na tom, jak peníze jeho země využije. "Práce z afghánské strany naplno začíná zítra," upozornil.

Stejně jako v projevu na konferenci Ghání také před novináři zdůraznil význam věrohodnosti úsilí afghánské vlády. "Musíme se vypořádat se začarovaným kruhem tří provázaných problémů, kterými jsou kriminalita, korupce a konflikty. Pokud k tomu nenajdeme věrohodnou politickou vůli, zůstanou dnešní sliby dál jen pouhými sliby," řekl.

Ghání také připomněl klíčovou roli silné občanské společnosti, funkčního trhu a soukromých investic. Zmínil, že za poslední tři měsíce soukromý sektor oznámil investice v Afghánistánu za 1,1 miliardy dolarů (26,5 miliardy Kč), skoro 800 milionů z této částky v energetice.

Trvající podpora světového společenství je ale pro Kábul klíčová. Ghání a premiér Abdulláh Abdulláh se na konferenci pochlubili loňským zvýšením příjmů rozpočtu o pětinu, Kábul ale dál ze svých vlastních příjmů dokáže pokrýt jen pětinu výdajů v civilní oblasti a jen asi desetinu toho, co je třeba vynakládat na bezpečnost.

Česko už pomáhá 40 miliony ročně

S podporou ozbrojených sil dál svou nebojovou operací Resolute Support (Rozhodná podpora) pomáhají země NATO, včetně České republiky, společně s dalšími partnery.

Náměstek českého ministra zahraničí Václav Kolaja připomněl, že česká vláda už před několika měsíci rozhodla udržet svou podporu na stávající výši až do roku 2020, kdy dává 20 milionů korun na pomoc afghánským bezpečnostním silám a 20 milionů na ekonomický rozvoj země.

"Pro nejbližší dvě léta ještě můžeme připočíst 20 milionů, které budou Afghánistánu ročně alokovány z mezinárodní rozvojové spolupráce," dodal náměstek.

Rozsáhlá konference začala už v úterý diskusí o možnostech, jak zlepšit postavení afghánských žen. Večer se uskutečnila řada dvoustranných a vícestranných schůzek.

Mogheriniová se zmínila o diskusi hlavních mezinárodních a regionálních hráčů spolu s OSN a ministrem zahraničí USA Johnem Kerrym. Cílem podle ní bylo hledání shody na podpoře míru a usmíření v Afghánistánu. "Rozvoj a mír v Afghánistánu jsou pro region klíčové," zdůraznila šéfka unijní diplomacie.

Mogheriniová odmítla spojovat podporu afghánské stability s řešením evropské migrační krize. Nedávno se EU s Kábulem dohodla, že Afghánistán bude přebírat zpět své migranty, kteří jsou nyní v unii druhou nejčastější skupinou žadatelů o azyl.

Předchozí článek

Komunistická nostalgie v praxi: Za vzpomínky na dětství se platí

Následující článek

Čech, který pracoval pro vynálezce letadla a přežil potopení Titaniku