Dnes je pondělí 16. května 2022., Svátek má Přemysl
Počasí dnes 27°C Oblačno

Svědectví: Energetické společnosti s námi jednaly hůř než s dobytkem

Svědectví: Energetické společnosti s námi jednaly hůř než s dobytkem
Sloupy vysokého napětí | zdroj: ThinkStock

Stojan je malý obchodníček v okresním bulharském městečku Pleven. Do Čech se občas dostane pro svou slabost ke sběratelství. Chtěl zůstat v anonymitě, a za to se svěřil, co se vlastně děje v této sedmimiliónové zemi, která se během krátké doby jakoby propadla do chaosu.

Vše se točí kolem cen elektřiny. Je to ten základní problém?

Byla to ta poslední kapka. Může za to i strašlivá korupce a klientelismus, který si nedovedete ani představit. Propadli jsme se do stavu, kde nás řídí mafie a kde člověk se ničeho nedovolá. Nevím, jestli také tohle monitorují úředníci z Bruselu, ale nám se zdá, že je to každému úplně jedno. Jsou tu dva světy. Bohaté pobřeží a samozřejmě hlavní město, a pak neuvěřitelně chudý venkov. Do toho turecká menšina a Romové.

Ceny energií jsou prý nejlevnější v celé Unii

To je možné, ale my jsme také statisticky nejchudší stát v EU! Je normální, že až polovinu vašeho příjmu sebere elektřina? Úplně běžně je to jedna třetina a celá polovina pak nájmy. Z toho se nedá vůbec existovat. Navíc chování energetických závodů je příšerné, komanda vám násilně vtrhnou do bytů a již při druhém, třetím neplacení rvou ze zdí měřáky a odpojují tak amatérsky, nebo spíše záměrně, že pak musíte vynakládat další nemalé prostředky za obnovu připojení. Co mají říkat ti chudáci na venkově, což už jsou většinou nemohoucí důchodci? Divíte se, že si pak zlost najde cestu a začnou se třeba poškozovat jejich firemní auta.

No a na to reaguje naprosto brutálně policie, vysílá proti demonstrantům zásahové oddíly složené z mladých nadržených chlapců, kteří mlátí lidi hlava nehlava, kopou je do obličeje, smýkají za vlasy, jak kdybychom byli nějací vrazi. A to v zájmu ochrany cizích investic! To jsem za celý svůj život nezažil, ani za komunistů, ani po revoluci v devadesátém. A zástupci elektráren – včetně toho všeho Čezu - hovoří o tom, že jsou to bojůvky vandalů.

Elektrárny ale u vás prý hodně investovaly...

To je možné, ale copak oni to chtějí za pár let z lidí vytřískat zpět? Jaderné reaktory se chvíli staví, pak zas se čeká, jaká bude politická vůle, je to jak na houpačce – jednou tak, jednou jinak. Opravňuje mne jako investora naprosto nehorázné zvyšování cen elektřiny, když vidím, že hospodářství je na dně, nezaměstnanost dvacet procent? Kanceláře energetických společností jsou samý mramor a za vozový park by se nestyděl ani arabský šejch……myslíte, že to je normální? Odnětí  licence je minimum, my požadujeme zestátnění celého sektoru a omluvu vlád, kterým tyto společnosti patří. Chovají se zde jak utržené ze řetězu, jednají s námi hůř než s dobytkem! Takhle to nebylo ani za krále! Já se nedivím, že ČEZ má problém v Albánii. Tam si asi také páni manažeři mysleli, že všechno ví a všichni se z nich po...

Zdroje: