Svaz měst a obcí chystá ústavní stížnost, odmítá snížení dotací

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Svaz měst a obcí (SMO) se postavil proti snížení dotací z rozpočtu na státní správu na 11,3 miliardy korun v příštím roce, tedy o 17,6 procenta v porovnání s letošním rokem. Místopředseda svazu a primátor Kladna Dan Jiránek z ODS kvůli tomu dokonce chystá ústavní stížnost.

Podle Jiránka to ohrožuje právo obcí na samosprávu, neboť doplácejí na výkon státní správy.

"Máme spoustu úkonů, za které nám nikdo neplatí," řekl Jiránek. Přiznal ale, že podobnou stížnost v minulosti Ústavní soud zamítl s tím, že míra spolufinancování ze strany obcí ještě nebyla tak vysoká. Problém je ale podle Jiránka v tom, že stát na obce naložil další úkoly v rámci státní správy, obcím tak rostou náklady. 

Je to chyba a nesmí se opakovat, přiznal poslanec

Například provozování kontaktních míst informačního systému CzechPoint stát financuje jen z 85 procent, uvedl Jiránek. Obce podle něj musí plnit řadu úkolů podle stavebního zákona, musejí se postarat o výměny řidičských průkazů. 

"Je to chyba a nesmí se opakovat už v roce 2012," uvedl ke snížení dotací Vladislav Vilímec (ODS) z rozpočtového výboru sněmovny. Nemyslí si ale, že by sněmovna na poslední chvíli obcím vyšla vstříc při schvalování rozpočtu. Víc úspěšné budou podle něj obce při jednání s ministerstvem financí. 

MF: Obce budou mít víc peněz z daní

Ministerstvo financí argumentuje tím, že obce budou mít v příštím roce vyšší příjmy z daní, z nichž budou moci zaplatit náklady na státní správu. Ředitel odboru státního rozpočtu ministerstva financí Karel Tyll ale připustil, že některé menší obce příjmy z daní až o tolik vyšší mít nebudou. Ministerstvo by jejich situaci řešilo individuálně během příštího roku. 

"Předpokládám, že možná z vládní rozpočtové rezervy potom vláda přerozdělí některé prostředky do obcí, kde ten dopad bude opravdu velký," dodal Tyll. 

Praha přijde o 200 milionů

Například šestitisícový Jablunkov Frýdeckomístecku, do jehož správního obvodu patří 23.000 lidí, by měl přijít o zhruba 3,5 milionu korun na státní správu. Říčany s 13.000 obyvateli, které mají ve správním obvodu zhruba 50.000 lidí, prý přijdou o devět milionů korun a sedmdesátitisícové Kladno, pod jehož správu patří kolem 120.000 lidí, má tratit podle Jiránka až 15 milionů korun. "Středočeský kraj přijde o méně peněz, než samotné město Kladno," podotkl Jiránek. 

Obce v porovnání s letošním rokem dostanou na výkon státní správy o 1,6 miliardy korun méně než letos, Praha přijde o 200 milionů korun, kraje o 100 milionů korun. Podle Tylla se tak obce dostanou na úroveň roku 2009 vzhledem k letošnímu dvoumiliardovému navýšení. Podle Jiránka ale z toho těžily v podstatě jen velká města, zatímco snížení v příštím roce má postihnout všechny

Zdroje: ČTK