Řecká policie rozehnala studenty slzným plynem a obušky

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Řecká policie ve čtvrtek použila slzný plyn a obušky proti účastníkům studentské demonstrace v centru Atén proti vládním úsporám a reformám, které se dotknou i školství. Čtyři lidé byli zatčeni.

Podle agentury AFP nejméně čtyři z tisícovky přítomných studentů byli při potyčkách se zásahovými silami u parlamentu zatčeni. 

"Zatýkání a plyn nás nezastraší. Naše síla vychází z toho, že náš boj je spravedlivý," prohlašovali členové řeckého studentského sdružení zaštítěného tamější komunistickou stranou. "Žádná účast na dialogu s vládou" a "Nám patří budoucnost" byla hesla demonstrantů, podle kterých je téměř polovina z 30 aténských studentských svazů proti vládním záměrům. 

"Naše protesty budou ještě tvrdší"

V Řecku paradoxně vládne levicová socialistická vláda, která razantně šetří a napravuje chyby předchozích (i pravicových) vlád.

"Je stále těžší pro studenta z průměrné rodiny pokrýt nezbytné výdaje," stěžoval si organizátor protestní akce Dimitris Vitalis, který studuje chemické inženýrství. "Nechceme propadnout pod finanční úroveň svých rodičů. Domníváme se, že Řecko produkuje dostatek bohatství na to, aby každý občan dosáhl na přiměřený životní standard," prohlásil. 

Účastníci demonstrace slíbili, že jejich protesty budou ještě ráznější 15. prosince, kdy řecké odbory organizují generální stávku, kterou by měly provázet i demonstrace. 

O dvacet procent nižší platy, nižší důchody

Řecko se letos v květnu stalo prvním členem eurozóny, který byl nucen požádat o pomoc své partnery a Mezinárodní měnový fond (MMF), protože zemi hrozil bankrot. Socialistická vláda premiéra Jorgose Papandrea ovšem byla nucena se odhodlat k razantním rozpočtovým škrtům vedoucím ke snížení platů a důchodů. 

Státní zaměstnanci přijdou kvůli škrtům téměř o 20 procent svého dosavadního platu. Věk odchodu do důchodu se z dosavadního průměru 61,3 roku zvýší na 65 let a důchody se naopak sníží. Chystá se vysokoškolská reforma.

Tagy: protesty Řecko zásah zatčení reformy

Zdroje: ČTK