Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Respirátory jsou povinné i na pracovišti. Přibylo nejvíc případů za neděli od začátku dubna

Respirátory jsou povinné i na pracovišti. Přibylo nejvíc případů za neděli od začátku dubna
Ode dneška se musí nosit respirátory ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť (Ilustrační foto) | zdroj: MICHAL ŠULA / MAFRA / Profimedia

Kvůli zhoršující se epidemické situaci v Česku platí ode dneška povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť.

Výjimkou jsou situace, kdy lidé mezi sebou udržují rozestup aspoň 1,5 metru. Dneškem se zároveň zkracuje karanténa nařízená po kontaktu s nakaženým. Místo současných dvou týdnů je možné opustit ji po sedmi dnech, podmínkou je ale negativní PCR test. O zpřísnění protiepidemických opatření rozhodla vláda ve středu. Reagovala tak na zrychlující tempo šíření onemocnění covid-19.

rozhodnutí ministerstva zdravotnictví vyplývá, že povinnost nosit respirátor platí pro všechny zaměstnance s výjimkou pracovišť, kde je možné dodržovat rozestup alespoň 1,5 metru. Zaměstnavatelé také mohou upravit nařízení pro náročné profese tak, že respirátor nosit nemusí nebo ho mohou nahradit rouškou. Zakrytý nos a ústa musí mít lidé i v dalších vnitřních prostorech staveb, pokud se setkají na vzdálenost menší než půl druhého metru. Povinnost neplatí v bytech či hotelových pokojích, a pokud jde o členy jedné domácnosti.

Na polovinu se ode dneška zkracuje doba, kterou musí v karanténě strávit lidé po kontaktu s nakaženým. Pokud budou mít negativní PCR test, mohou karanténu ukončit po týdnu namísto dosavadních 14 dní.

Vláda minulý týden schválila i další protiepidemická opatření, která ale začnou platit od začátku listopadu. Preventivní testy na covid-19 budou mít hrazeny ze zdravotního pojištění už jen děti a mladí do 18 let, dále lidé s alespoň jednou dávkou vakcíny proti koronaviru a ti, kdo se nemohou nechat naočkovat. Nadále zdarma budou i testy nařízené lékařem nebo hygieniky. Zároveň se od listopadu zkrátí doba platnosti negativního testu jako potvrzení o bezinfekčnosti. U PCR testů se zkrátí ze sedmi dní na tři, u antigenních testů ze 72 hodin na 24 hodin. Jedním z dalších opatřeních je i to, že personál restaurací bude muset od 1. listopadu kontrolovat u hostů doklad o bezinfekčnosti.

Další nárůst nových případů i naočkovaných

V neděli přibylo v Česku dalších 1823 potvrzených případů koronaviru. To je víc než dvojnásobek ve srovnání s předchozí nedělí a nejvíc za druhý víkendový den od začátku dubna. Dál roste i počet hospitalizovaných včetně pacientů ve vážném stavu. Nemocniční péči na konci víkendu potřebovalo 885 lidí s nemocí covid-19, z toho těžký průběh má 131 z nich. Minulou neděli bylo v nemocnicích 526 nakažených a ve vážném stavu 91. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Celkový počet úmrtí za celou dobu epidemie stoupl na 30.625. Jen za uplynulý týden zemřelo s covidem 61 lidí, přitom za celé září eviduje ministerstvo 45 obětí. Minulý pátek přibylo v Česku 4240 nakažených koronavirem, což bylo nejvíc za jeden den od poloviny dubna. V sobotu testy odhalily podle revidovaných údajů ministerstva dalších 2756 nákaz, což znamená nové víkendové maximum od konce března.

Dál se výrazně zvyšuje také počet nově nakažených za sedm dní na 100 000 obyvatel. Takzvané incidenční číslo k dnešku stouplo ze 191 na 201. Tento ukazatel setrvale roste ve všech krajích, ve dvou ze 14 už přitom překonal hranici 300. Nejvyšší je s 310 případy v Moravskoslezském kraji, následuje Olomoucký kraj s 306 pozitivně testovanými za týden na 100 000 obyvatel. Relativně nejlépe je na tom momentálně Karlovarský kraj s 68 případy.

Ačkoli počty nově nakažených se dostaly na úroveň z přelomu března a dubna, kdy v Česku doznívala zatím nejsilnější vlna epidemie, počet hospitalizovaných je nyní několikanásobně nižší. Koncem března bylo v nemocnicích až kolem 7500 lidí pozitivně testovaných na koronavirus, zhruba osmkrát víc než teď. Ve vážném stavu byla tehdy téměř čtvrtina z nich, zatímco v současné době vyžaduje intenzivní péči zhruba 15 procent hospitalizovaných. Souvisí to s očkováním a vysokým počtem obyvatel, kteří už covid prodělali, tvrdí odborníci.

Za celou dobu epidemie, tedy od začátku loňského března, bylo v Česku zaznamenáno víc než 1,73 milionu případů covidu-19. Naprostá většina nakažených se vyléčila a 30 625 lidí s koronavirem zemřelo.

Cílem vládních opatření je přesvědčit lidi k očkování. V posledních dnech se tempo očkování skutečně výrazně zrychluje. Za uplynulý den podali zdravotníci 4942 dávek vakcíny proti koronaviru, to je víc než dvojnásobek oproti předchozí neděli. Od začátku očkování proti covidu-19 loni v prosinci bylo v Česku podáno téměř 12,08 milionu dávek vakcín a přes 6,05 milionu lidí bylo plně naočkováno. To není ani 60 procent populace, ačkoliv v plánu bylo do konce léta naočkovat přinejmenším 70 procent. Skoro 116 000 lidí už dostalo posilující dávku vakcíny. Očkovat se mohou zájemci od 12 let.

Roste i počet provedených testů. V neděli jich laboratoře provedly skoro 42.000, zhruba o 7600 víc než před týdnem. Současně se ale zvyšuje pozitivita testů. Například u preventivních a plošných testů, které tvoří drtivou většinu prováděných testů, vzrostl podíl pozitivních z 1,4 procenta za předchozí neděli na 2,86 procenta, což je nejvíc od začátku března.

Zdroje: