Student žaluje Facebook kvůli porušení soukromí. Připojilo se k němu víc než 17 tisíc lidí

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Rakouský student žaluje sociální síť Facebook za porušení soukromí uživatelů. K jeho žalobě se připojilo více než 17 tisíc uživatelů. Agentuře Reuters to v úterý řekl Max Schrems, student práv, který žalobu podal u obchodního soudu ve Vídni. 

Sociální sítě (ilustrační foto)

Sociální sítě (ilustrační foto),zdroj: ThinkStock

"Naším cílem je, aby se Facebook v oblasti ochrany dat řídil zákonem," vysvětluje Rakušan. Ustanovení o ochraně dat americké sítě podle něj odporují právu Evropské unie. Žaloba má celkem sedm bodů, jedním z nich je obvinění ze spolupráce na tajném bezpečnostním programu PRISM americké Národní bezpečnostní agentury (NSA). Facebook tak prý NSA poskytnul údaje o svých uživatelích a umožnil jejich "masové sledování". Řadu informací o uživatelích navíc Facebook získává "za jejich zády", tedy například sledováním dalšího webového obsahu. 

Výzvu, aby se lidé připojili k žalobě prostřednictvím webu www.fbclaim.com, rakouský student podle Reuters zveřejnil teprve v pátek. 

Za údajné porušení ochrany dat požaduje Schrems pro každého žalujícího uživatele odškodné ve výši 500 euro (skoro 14 tisíc korun).

V Rakousku usiluje o vydání soudního zákazu v souladu s legislativou EU týkající se ochrany dat. Facebook přitom šestadvacetiletý student žaluje u Soudního dvora Evropské unie. 

Někteří podporovatelé jeho záměru mu dokonce darují prostředky. "Je dobře, když vidím, že většině lidí nejde o získání peněz, ale chtějí, aby se tahle záležitost řešila," říká Rakušan. 

Facebook, který denně navštíví zhruba 700 milionů uživatelů, byl již v minulosti často kritizován kvůli své politice v oblasti ochrany soukromých údajů. Schremsovu žalobu nechali zástupci sítě bez komentáře. 

Síť čelí hromadné žalobě také ve Spojených státech, a to kvůli údajnému sledování soukromých zpráv uživatelů. Získaná data jsou podle žaloby využívána k marketingovým účelům, pro každého poškozeného uživatele ve Spojených státech tak požaduje odškodné ve výši minimálně 10 tisíc dolarů (zhruba 200 tisíc korun) 

Facebook používá 1,32 miliardy uživatelů, což z něj činí největší sociální síť světa. Ve druhém čtvrtletí společnost zveřejnila nárůst tržeb o 61 procent. 

Tagy: žaloba Facebook internet ochrana soukromí sociální sítě

Zdroje: ČTK