Dnes je pátek 12. prosince 2025., Svátek má Simona
Počasí dnes -0°C Mlha

Střelec ve Finsku zabil dva lidi, sedm lidí zranil. Policie ho dopadla

26. 5. 2012 – 12:02 | Zpravodajství | Michal Polák

Střelec ve Finsku zabil dva lidi, sedm lidí zranil. Policie ho dopadla
zdroj: Profimedia

AKTUALIZOVÁNO. Osmnáctiletý střelec dnes nad ránem ve městě Hyvinkää na jihu Finska dva lidi zabil a sedm dalších zranil. Informovala o tom policie, která už útočníka zadržela. Při zatýkání nekladl odpor.

Policisté u mladíka našli dvě zbraně, jednou z nich byla lovecká puška, řekl podle agentury AP šéf vyšetřování Markku Tuominen.

Oběťmi je 18letá dívka a muž stejného věku. Střelec také těžce zranil 23letou policistku, která přijela na místo poté, co strážci zákona dostali o útoku informace.

Hyvinkää je padesátitisícové město asi 50 kilometrů severně od Helsinek.

Časté střelecké neštěstí

Útoky střelců nejsou ve Finsku ničím mimořádným. V této zemi se silnými loveckými tradicemi, která má celkem 5,4 milionu obyvatel, žije 650.000 majitelů palných zbraní.

Naposledy zažilo Finsko řádění střelce v roce 2009, kdy kosovský Albánec v obchodním centru v Espoo zabil čtyři lidi a nakonec i sebe. Skandinávská země má za sebou i několik střeleckých incidentů ve školách. V roce 2008 22letý student střední školy ve městě Kauhajoki postřílel devět svých spolužáků a pak spáchal sebevraždu. V listopadu 2007 osmnáctiletý mladík zastřelil osm lidí a poté sám sebe.

Po těchto událostech finské úřady přijaly různá opatření ke zlepšení bezpečnosti ve školách. Nyní jsou v nich rozmístěny kamery, třídy se dají zamknout a pedagogové chodí na školení, kde se učí, jak se mají v takové situaci zachovat.

Předchozí článek

Poslance v červnu čeká hlasování o nepopulárních úsporných krocích

Následující článek

Skokan chce být předsedou Věcí veřejných

Nejnovější články