Středopravá koalice v Pardubicích se rozpadá, ČSSD je zpět ve hře

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Dojednávaná středopravá koalice na pardubické radnici se začíná rozpadat. ODS po roztržce se sdružením Pardubáci začala vyjednávat s ČSSD, která volby ve městě vyhrála.

Dojednávaná středopravá koalice na pardubické radnici se začíná rozpadat. ODS po roztržce se sdružením Pardubáci začala vyjednávat s ČSSD, která volby ve městě vyhrála. Většinu by velké koalici zajistila TOP 09, řekl lídr občanských demokratů a dosavadní náměstek primátora Alexandr Krejčíř. 

"Otevírá se druhá varianta jednání s ČSSD a s TOP 09. Hledáme programový průnik, pokud se na tom dohodneme, je šance, že by tato koalice mohla vzniknout," uvedl Krejčíř. Podle něj by primátorem mohl být Jindřich Tauber z ČSSD nebo i politik jiné strany. 

Tauber: Jsme schopni najít programové shody

Tauber vyjednávání se stranou, která byla dosud hlavním ideovým soupeřem a terčem ostré kampaně sociálních demokratů, potvrzuje. "Bavili jsme se o tom, zda jsme schopni najít programové shody. Musíme si všechno vyříkat, všichni budou muset z něčeho ustoupit," řekl Tauber. 

Po volbách začaly vyjednávat Sdružení pro Pardubice, ODS, sdružení Pardubáci a TOP 09, které by v devětatřicetičlenném zastupitelstvu složily většinu 24 mandátů. Sdružení Pardubáci, které ve volbách získalo pět zastupitelů, však odmítlo Krejčíře akceptovat jako člena rady. Podle nich představuje politika staré ODS, která je spojena s kontroverzními kauzami. 

Krejčíř odmítl, že by o zástupcích ODS měl rozhodovat někdo jiný. "Prohlášení Františka Brendla ze sdružení Pardubáci zcela zablokovalo jednání o možné čtyřkoalici. Je pro nás nepřijatelné, aby někdo lustroval naše kandidáty. Ke sdružení Pardubáci nemáme důvěru," řekl Krejčíř. 

Kandidátka na starostku ze Sdružení pro Pardubice je zklamaná

Štěpánka Fraňková, která ve volbách vedla Sdružení pro Pardubice s devíti zastupiteli a měla velké šance stát se primátorkou, je vývojem událostí zklamaná. "Selanka skončila, jisté není vůbec nic," řekla. 

Koalice ČSSD, ODS a TOP 09 definitivní zatím není. "Vzali jsme si lhůtu, abychom to projednali s členskou základnou. Rozhodně do toho ale nepůjdeme, když se ODS bude snažit na radnice městských obvodů dostat opět jako starosty Jaroslava Kňavu a Milana Tichého. To byla naše zásadní podmínka, že se na tom nesmí podílet nikdo, kdo si s něčím zadal," řekl lídr "topky" Jan Němec. Nelíbí se mu ani tichá podpora svazku ČSSD a ODS ze strany komunistů. Tento pakt by mohl mít většinu i bez jeho strany.

Tagy: ČSSD koalice Pardubice rozpad

Zdroje: ČTK