Státní fond kinematografie zaštítil 12 koprodukčních snímků včetně Mozarta v Paříži
SFK podpořil z celkového počtu 32 žádostí o podporu na výrobu minoritních koprodukcí 12 projektů částkou 20 milionů korun.
Mezi nimi je pět dokumentárních filmů a nový snímek českého režiséra a scenáristy žijícího ve Francii Petra Václava s názvem Mozart v Paříži. Škála režisérů se pohybuje od oceňovaných tvůrců s mezinárodním renomé až po debutanty představující nastupující mladou autorskou generaci. ČTK o tom dnes informoval mluvčí SFK Jiří Vaněk.
"Vynikajících projektů bylo víc, než bylo možné smysluplně podpořit. Musím konstatovat, že trvalé podhodnocení výše alokace ve výzvě bohužel nepomáhá rozvoji mezinárodní spolupráce a většího zapojení a konkurenceschopnosti našich producentů a kreativních profesí v rámci mezinárodního trhu," uvedla předsedkyně Rady SFK Marta Švecová.
Václavův film, který vzniká v koprodukci Francie a České republiky, zachycuje neúspěšný pokus mladého hudebního génia prorazit na hudebním poli v Paříži, SFK podpořil částkou 3,5 milionu korun. Za ČR je koproducentem snímku společnost Mimesis Film, která produkovala i poslední Václavův film Il Boemo o skladateli Václavu Myslivečkovi. Ten získal v roce 2022 šest Českých lvů, včetně těch za nejlepší film a režii.
Stejnou částkou 3,5 milionu korun SFK podpořil finsko-česko-dánskou koprodukci Únos prezidenta režiséra a scenáristy Samuliho Valkamy. Jedná se o satirickou černou komedií ukazující křehkost demokracie. Celovečerní animovaný film Suzanne režisérské dvojice Anaïs Cauraová a Joëlle Oosterlincková získal od SFK 2,3 milionu korun. Snímek o lékařce Suzanne Noëlové, která působila v Paříži a Kodani na začátku 20. století, vzniká v koprodukci Francie, Belgie a ČR.
Psychologické drama slovensko-české koprodukce Anna režiséra a scenáristy Marka Škopa získalo podporu dva miliony korun stejně jako celovečerní hraný film Interest debutující Hany Hančinové. Slovensko-česko-maďarská koprodukce sleduje příběh běžkyně Anabely, které jedna reportáž ze závodu promění život.
Krátký animovaný snímek režisérky Anny Mantzarisové Chci tě podpořili radní částkou 1,5 milionu korun. Bulharsko-český krátký film Coddiwomple, metaforický příběh malého ptáčka, který se mění na člověka, dostal 200.000 korun.
Radní ve výzvě podpořili pět dokumentárních snímků stejnou částkou jeden milion korun. Tři z nich - Čas do zásahu režiséra Vitalije Manského, Generace amerického režiséra Davida Borensteina a Královny radosti režíruje Olgy Gibelindy - se zabývají současným válečným konfliktem na Ukrajině.
Dokument Údolí vdov režisérské dvojice Miro Jelok a Katarína Jonisová přibližuje osud obyvatel malé transylvánské obce zničené těžbou mědi a toxickým odpadem. Španělsko-česko-francouzský dokument Popel, který režíruje Oier Plaza Garcia, se vydává po stopách osudů španělského občana, který byl deportován za druhé světové války do koncentračního tábora Hradištko nedaleko Prahy.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 21.12.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,100 | 25,180 |
USD | 24,000 | 24,120 |