Statistici zuřivě sčítají, stížnost Ústavní soud neřešil

- Aktuality autor: red

Statistici už v letošním sčítání lidu dostali zpátky skoro pětinu vyplněných formulářů, které se jim lidé chystali poslat přes internet. Do dnešních 18:00 obdrželi přes počítač 806.000 sčítacích listů, řekl mluvčí sčítání Ondřej Kubala.

Odeslaný počet internetových formulářů představuje ale zatím asi jen pět procent z celkového množství sčítacích archů. Podle statistik České pošty chtělo původně formuláře na internetu vyplnit 30 procent lidí.

Pošta v pohotovosti

Další téměř tři pětiny je hodlají odeslat poštou. K těm se přidává obálka s předtištěnou adresou. Zbývajících 12 procent osob se dohodlo se sčítacím komisařem, že si k nim má listy přijít vyzvednout.

"Čekáme, že přes internet může přijít ještě o něco více než avizovaných třicet procent formulářů. Řada lidí si může způsob odeslání rozmyslet a raději vyplní formuláře přes internet," uvedl Kubala.

Přes počítač mohou podle něj archy odeslat i ti, u nichž si je měl vyzvednout komisař. Systém prý sám pozná, že se už lidé sečetli. Komisaře pak upozorní, že už si pro formuláře chodit nemusí.

Podivná stížnost

Sčítání začalo o půlnoci z pátku na sobotu. Skončí 14. dubna. Do sčítacích archů lidé zapisují údaje tak, jak platily o půlnoci z 25. na 26. března. To je takzvaný rozhodný okamžik.

Jinak  se koná v mnoha zemích světa, v Česku každých deset let - naposledy v roce 2001. První výsledky by mohly být známy na přelomu listopadu a prosince.

Jistá Klára Burešová, která si zřejmě myslí, že Ústavní soud nemá co na práci, k němu podala stížnost. Chtěla, aby bylo kvůli sčítání lidu zastaveno, což se evidentně nestalo.

Otázkou je, proč tak učinila až 16. března, tedy v termínu, který se absolutně nedal stihnout, když se o sčítání hovořilo již před několika měsíci.

 

Zdroje: ČTK