Stát už nesmí trestat rodiče, když odmítnou povinnou vakcín

- Aktuality autor: red

Stát už nesmí trestat rodiče pokutami, když odmítnou povinnou vakcínu pro dítě. Pokud by je chtěl přesto pokutovat, musí se změnit současná pravidla. S odvoláním na rozsudek Nejvyššího správního soudu (NSS), který takto minulý týden rozhodl případ rodičů z Moravy, to uvedly to dnešní Lidové noviny (LN).

Rozhodnutí podle soudců NSS vysvětluje, že stát nemá na trestání právo, protože povinnost očkovat určuje podrobně pouze vyhláška ministerstva zdravotnictví (MZ). A to je dle soudců málo na to, aby stát za její porušení mohl trestat. Proti povinnému očkování bojují i některá občanská sdružení.

"Pokud si chce stát tu povinnost vynucovat, tak to musí být upraveno na úrovni zákona," řekl deníku předseda senátu NSS Jaroslav Vlašín, který případ rozhodoval. Soudci tak rozhodli při řešení případu Gabriely a Viléma Čechových.

Rodiče se bránili proti pokutám od hygienické stanice za to, že odmítli vakcíny pro své děti, píšu LN. Případ Čechových se teď vrací Městskému soudu v Praze, který je pro své další rozhodnutí názorem NSS vázán. MZ tak bude muset vymyslet, jak si s pravidly dále poradí. "Zatím to nemůžeme komentovat. Nejdříve to musí probrat naši právníci," sdělil deníku mluvčí úřadu Vlastimil Sršeň.

Podle listu je ale MZ v obtížné situaci. Očkovací kalendář a další povinnosti určovala až dosud vyhláška právě proto, že má proti zákonu několik výhod; její změna je poměrně snadná a rychlá. Zákon naopak musí projít legislativním procesem. Jedním z možných řešení je, že by zákon upravoval povinnost očkování proti závažným chorobám. Očkování proti lehčím chorobám by pak nařizovala vyhláška. Povinnost by platila jen by se za její porušování nesmělo trestat, napsaly dnešní LN.

Zdroje: ČTK