Staré diplomky neprověříme, hlásí vysoké školy. Jsou však výjimky

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Většina vysokých škol nechce zpětně prověřovat kvalifikační práce absolventů z minulosti a trvá na tom, že takové kontroly nemají smysl a jsou zbytečné. Vyplývá to z odpovědí zástupců škol, které oslovila ČTK. Výjimkou jsou Univerzita Palackého v Olomouci (UPOL) a Masarykova univerzita v Brně (MUNI), kde se nyní pro případné kontroly připravují podklady. Zvažuje je také Technická univerzita v Liberci (TUL).

Kvůli své diplomové práci odstoupil i ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál

Kvůli své diplomové práci odstoupil i ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál,zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Debatu o kvalitě závěrečných prací otevřela v červenci kauza plagiátorství bývalé ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO) a bývalého ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála (ČSSD), kteří kvůli tomu rezignovali. Problém s diplomovou prácí měl pak také ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), který v ní neuváděl zdroje u některých pasáží převzatých z knih. Všichni tři odevzdali své práce v době před rokem 2008, kdy se ještě plagiáty neodhalovaly pomocí speciálního softwaru.

"Uvažujeme v první vlně o asi 100 diplomových pracích z co nejširšího spektra oboru," řekla mluvčí UPOL Gabriela Sýkorová Dvorníková. Předpokládá, že zpětné kontroly začnou v polovině září a potrvají do přelomu letošního a příštího roku. Škola chce tak podle mluvčí ukázat, že je odpovědná, chová se otevřeně a transparentně.

Mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová sdělila, že harmonogram případných kontrol se bude upřesňovat po prázdninách po debatě s děkany fakult na základě podkladů, které připravují příslušná pracoviště. Podnět ke kontrolám zadal rektor Mikuláš Bek, který s podporou ODS, TOP 09, SZ a STAN kandiduje v podzimních volbách do Senátu.

Vedení TUL nyní o možnosti hromadné kontroly starších prací jedná. Podle ostatních oslovených univerzit nejsou zpětné kontroly smysluplné.

Například mluvčí České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) Jana Kašparová upozornila, že texty z doby před rokem 2008 se dají těžko kontrolovat, protože z té doby jich ještě většina neexistuje v digitální podobě.

"Digitalizace tištěných prací by byla pracná, byly by s ní spojeny značné náklady a je třeba si uvědomit, že se jedná o tisíce kvalifikačních prací ročně (například v roce 2005 bylo na VŠE obhájeno 2097 diplomových prací a 1151 prací bakalářských)," doplnila ji mluvčí Vysoké školy ekonomické v Praze Martina Mlynářová.

Omezené možnosti kontroly starších prací připustila i mluvčí Univerzity Palackého. Většina kontrolovaných prací na této škole tak bude z období těsně před rokem 2010, řekla.

"Je otázka, jakým způsobem budou vysoké školy zpětné kontroly provádět, zda budou kontaktovat vedoucí prací i oponenty a co od těchto kontrol očekávají," komentovala to mluvčí Západočeské univerzity v Plzni Šárka Stará. I když systém Theses.cz vyhodnotí shodu s jinými texty, nemusí se ještě jednat o plagiát. Může jít třeba i o řádné citace či náhodné podobnosti. Případné vysoké procento shody, proto musí vždy posoudit a vyhodnotit odborník.

Pokud se plagiát dodatečně odhalí, vysoká škola nemůže podle zákona odebrat absolventovi diplom po více než třech letech od jeho udělení. Rozhodnutí pro zpětné kontroly je tak spíše gestem směrem k veřejnosti, dodala mluvčí ČZU.

Tagy: Česko domácí vysoké školy česká politika české školství

Zdroje: ČTK