Srba a spol v kauze Štiřín potrestáni nebudou, rozhodl soud

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Městský soud v Praze ve čtvrtek zprostil čtveřici lidí - včetně Karla Srby, odsouzeného za přípravu vraždy novinářky Sabiny Slonkové - obžaloby z více než třináctimilionového podvodu na státu při rekonstrukci zámku Štiřín.

Mezi obžalovanými byli kromě někdejšího generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srby i jeho známá Eva Tomšovicová, exředitel Štiřína Jiří Zoufal a jednatel stavební firmy Petr Langer. Štiřín byl příspěvkovou organizací ministerstva zahraničí. Rozsudek není pravomocný a lze se proti němu odvolat. 

Soud už jednou takto rozhodl, Vrchní soud v Praze případ vrátil

Prvoinstanční senát všechny obviněné již v červnu 2007 osvobodil, odvolací Vrchní soud v Praze však v dubnu 2008 verdikt zrušil a případ vrátil k novému projednání. Všichni tři muži obvinění od počátku odmítají, Tomšovicová v procesu však vypovídala v neprospěch ostatních.

Srba s Tomšovicovou dostali v minulosti dvanáctileté tresty vězení za přípravu vraždy novinářky. Srba byl v září po osmi letech strávených za mřížemi propuštěn na svobodu. 

V případu Štiřín vinila žalobkyně Srbu a spol. z toho, že se před lety dohodli na tom, že ošidí stát. Od podzimu 1999 do konce roku 2000 prý ministerstvo zahraničí připravili o víc než 13,6 milionu korun. Podvod podle obžaloby spočíval v záměrném nadhodnocování faktur na stavební práce ve Štiříně - šlo o opravu střechy, zemní práce a demolici objektu. Některé práce podle žalobkyně nebyly provedeny vůbec.

Tagy: soud kauza podvod osvobození

Zdroje: ČTK