Spojené státy se vzpamatovávají ze sněhové bouře

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Doprava na severovýchodě Spojených států se po sněhové kalamitě, kdy v krátké době napadlo několik desítek centimetrů sněhu, pomalu vrací k normálu. Hlavní newyorská letiště obnovují provoz, tisíce lidí ale budou čekat na náhradní spoj ještě několik dní.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Problémy jsou i v pozemní dopravě, protože velká část silnic zůstává pokryta ledovkou a sněhem. Nehody na namrzlých komunikacích si během dvoudenní sněhové bouře vyžádaly pět životů, uvedl list The New York Times. 

Newyorská letiště Johna F. Kennedyho a LaGuardia a Newark v New Jersey již přijímají a odbavují lety a postupně uvádějí do provozu další dráhy. Německá společnost Lufthansa v úterý uvedla, že všechny lety z Frankfurtu nad Mohanem do New Yorku už vypravuje bez problémů. 

Zrušeny byly tisíce letů, návrat do normálu zabere čas

Mluvčí letišť Steve Coleman televizi NY1 řekl, že za poslední dva dny bylo zrušeno na 4500 letů a že návrat k normálu potrvá dva až tři dny. S tisícovkami uvíznutých cestujících se potýkají aerolinky. Čekací doba na infolince letecké společnosti US Airways dosahovala až tří hodin. 

Podle odborníků na leteckou dopravu budou mít aerolinky velké problémy s umísťováním lidí, kteří uvízli na letištích, do letadel. Není v nich totiž dost volných míst, protože spoje jsou v období mezi svátky průměrně vytíženy z 90 procent. 

Problémy jsou i na železnici

Problémy přetrvávají i v pozemní dopravě. Na železnici mezi New Yorkem a Bostonem sice po dvou dnech znovu vyjely vlaky, společnost Amtrak ale varovala, že je nasazena jen část spojů a že se očekávají velká zpoždění. 

Na silnicích se udržuje náledí, které společně s nízkou viditelností v bouři bylo hlavní příčinou řady dopravních nehod. Při nich zahynul jeden člověk ve státu Maine a další čtyři v Severní a Jižní Karolíně. Úřady doporučují řidičům, aby na namrzlé silnice vůbec nevyjížděli. 

Bloomberg: Konec světa nenastal

Problémy přetrvávají i v městské dopravě v New Yorku, kde metro jezdí nepravidelně. Na tratích, které vedou nad zemí, v některých místech zamrzly výhybky. Řada strojvůdců se také kvůli sněhové kalamitě vůbec nedostala do práce. 

Starosta New Yorku Michael Bloomberg ale v televizi obyvatele města uklidňoval. Prohlásil, že konec světa ještě nenastal a že město si vede dobře. "Estrády na Broadwayi měly minulou noc plno. Je zde spousta turistů, kteří si užívají. Myslím, že vzkaz je, že město jde dál," řekl. 

V New Jersey až 80 centimetrů

Bouře se přesunula nad Kanadu a nad východním pobřežím USA vysvitlo slunce. Mase sněhu ale potrvá dny, než roztaje, poznamenala agentura Reuters. Teploty se nadále drží kolem bodu mrazu, oteplit by se mělo o víkendu, kdy by teploty v New Yorku měly vyšplhat až na osm stupňů a sníh půjde rychle dolů. 

Pro děti ale sníh ve městě znamenal splnění snu, napsal deník The New York Times. V Central Parku, kde napadlo asi 40-50 centimetrů sněhu, bylo už v pondělí vidět desítky sáňkařů i lyžařů. 

Vůbec největší sněhovou nadílku na východním pobřeží USA ale dvoudenní bouře přinesla do New Jersey. Ve městě napadlo 80 centimetrů sněhu.

Tagy: USA doprava počasí sníh kalamita

Zdroje: ČTK