Dnes je neděle 28. dubna 2024., Svátek má Vlastislav
Počasí dnes 20°C Oblačno

Soud uložil hejtmanovi Krkoškovi peněžitý trest 200.000 korun

Soud uložil hejtmanovi Krkoškovi peněžitý trest 200.000 korun
Státní zástupce Tomáš Jarolímek ČT řekl, že řízení sice provázejí procesní chyby, stížnosti advokátů ale považuje za obstrukce (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Soud dnes uložil moravskoslezskému hejtmanovi Janu Krkoškovi (ANO) ve 12 let starém případu uplácení lékařů farmaceutickými firmami peněžitý trest 200.000 korun. Uznal ho vinným z účasti na organizované zločinecké skupině, za který lze pachatele potrestat až desetiletým vězením. Soud vzal ale v potaz dobu, která uplynula od trestné činnosti, Krkoškovo doznání i jeho současný způsob života. Rozsudek není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu pro podání odvolání. Krkoška po vyhlášení rozsudku rezignoval na svou funkci, oznámila mluvčí kraje.

Nejprve ale novinářům řekl, že o své situaci bude jednat s koaličními partnery a spolustraníky. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš prohlásil, že Krkoška musí skončit jak v hnutí, tak ve své funkci. "Jsem v tuto chvíli samozřejmě nešťastný z toho, co se stalo," řekl Krkoška novinářům Kauza je podle něj stará a od té doby "ušel kus cesty".

Krkoška působil v letech 2009 až 2012 ve společnosti Interchemia Praha, odkud podle obžaloby úplatky směřovaly k lékařům. Měli přednostně předepisovat léky konkrétních farmaceutických společností. Celkem byly předány úplatky zhruba za 12 milionů korun. Původně bylo v kauze stíháno 200 lidí, z toho 151 lékařů.

Krkoška podle obžaloby prostřednictvím podřízených zástupců předal přes 800.000 korun. K trestné činnosti se dnes u soudu doznal. Státní zástupce Ondřej Jášek mu nejprve navrhoval uložit podmíněný trest, po uznání viny návrh zmírnil na trest peněžitý ve výši minimálně 250.000 korun.

Hejtman podle předsedy senátu Milana Rossiho věděl, jakým způsobem systém ve firmě pracuje a znal všechny souvislosti. "Svým způsobem života ale od té doby projevil empatii, sociální cítění i smysl pro spravedlnost," prohlásil soudce. Soud proto podle něj neměl důvod ukládat vyšší trest.

"Z pohledu spravedlnosti já mám pocit, že bylo učiněno zadost," uvedl po skončení jednání žalobce. Předpokládá, že odvolání kvůli rozdílu 50.000 korun podávat nakonec nebude. Krkoška byl podle něj řadový manažer a jeho případ je nutné posuzovat v souvislosti s ostatními, kteří se na kauze podíleli. "Nebylo by spravedlivé, aby někdo jenom proto, že zastává politickou funkci, dostal nějaký exemplární trest," dodal.

Krkoškův právník Tomáš Sokol v závěrečném návrhu žádal, aby soud u jeho klienta upustil od potrestání nebo mu dal zaplatit nižší částku. Advokát nesouhlasil s právní kvalifikací trestného činu, za který je Krkoška před soudem. Hejtman by podle něj mohl být souzen za porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, za který hrozí maximálně tříletý trest vězení.

Sokol argumentoval tím, že hejtman není souzen za uplácení. Podle žalobce je to však proto, že hejtman opustil společnost rok před policejním zásahem. Tento trestný čin je proto v jeho případě promlčený. Senát v čele s Rossim Krkoškovi nakonec trestný čin uvedený v obžalobě - tedy účast na organizované zločinecké skupině - ponechal.

Krkoška byl od roku 2016 zastupitelem Moravskoslezského kraje. Ve funkci hejtmana loni v červnu nahradil Iva Vondráka (zvolen za ANO). V písemném vyjádření médiím Krkoška dříve sdělil, že soudní líčení nemá nic společného s jeho aktuálním působením v politice.

Zdroje: