Soud udělil tresty za brutální napadení Romů v Havířově

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Tři nepodmíněné a tři podmíněné tresty udělil dnes senát Krajského soudu v Ostravě skupině pravicových extremistů, kteří v listopadu 2008 napadli v Havířově několik Romů. Jednoho mladíka útočníci podle obžaloby vážně zranili.

Chlapec utrpěl poranění lebky, nyní má mentální problémy a je částečně ochrnutý. 
Ze sedmi obžalovaných tři stráví ve vězení od tří do čtyř let, další tři dostali tříletý podmíněný trest. Posledního muže soud zprostil obžaloby.

Skupina pravicových radikálů podle obžaloby začátkem listopadu 2008 napadala Romy, které náhodně potkala. Honili je po celém Havířově. Nejhůře dopadl patnáctiletý mladík, kterého násilníci zbili tak, že nebýt rychlého ošetření, zemřel by. Utrpěl poranění hlavy a následky má dodnes. Jednoho Roma zachránila skupina ukrajinských dělníků, kteří se útočníkům v hotelovém domě postavili.
Původně bylo v kauze souzeno osm lidí. Ostravský soud už před rokem za rasově motivované těžké ublížení na zdraví třem z těchto osmi obžalovaných uložil nepodmíněné a třem podmíněné tresty a dva muže obvinění zprostil. Vrchní soud v Olomouci však rozsudek zrušil a vrátil k dalšímu řízení. V případě jednoho odsouzeného ale rozsudek už nabyl právní moci, na lavici obžalovaných tak dnes usedlo jen sedm mužů.

Tagy: napadení Romové rasismus Havířov extremismus

Zdroje: ČTK