Ostravský lékař zavraždil pacientku, dostal 18 let

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání lékaře Edgara Bednáře, jenž v Ostravě-Porubě zavraždil svou bývalou pacientku. Odpyká si za to 18 let ve vězení. Nejvyšší soud dovolání odmítl bez veřejného jednání jako zjevně neopodstatněné, řekl dnes ČTK bez dalších podrobností mluvčí NS Petr Knötig.

Tragédie se stala předloni v noci na 2. listopadu. Bednář podle obžaloby navštívil těžce nemocnou čtyřiasedmdesátiletou bývalou pacientku v jejím bytě. Žena byla většinou opatrná a cizího člověka by do bytu nepustila. Vrah využil toho, že jej znala a jako lékaři mu i důvěřovala. V úmyslu zmocnit se cenností pak na seniorku zaútočil.

Muž, kterému za vraždu hrozilo 15 až 20 let, u soudů tvrdil, že byl v době útoku nepříčetný v důsledku schizofrenie. Soudy ale na základě lékařských zpráv dospěly k závěru, že Bednář věděl, co dělá. Znalci jej vylíčili jako narcistickou a nekritickou osobnost.

Napadení ženy bylo výrazně surové

Při výměře trestu Bednářovi přitížil surový způsob spáchání činu. Obětí se stala nemocná žena, která se těžce pohybovala. Lékař ji opakovaně udeřil do obličeje, srazil na podlahu, naklekl jí na hrudník a nakonec na krk přiložil blíže nezjištěné škrtidlo. Ženu udusil.

Vrah podle obžaloby důkladně prohledal byt a odnesl si hodnotné i bezcenné věci. Škoda, kterou krádeží způsobil, přesáhla 30.000 korun. Zmizela hotovost 15.000 korun a šperky. Odnesl ale i zubní protézu a chirurgické rukavice.

Lékař měl údajně problémy s pitím a braním léků. Kvůli nespolehlivosti prý často střídal zaměstnavatele. Dopouštěl se drobných krádeží, měl dluhy, čelil exekucím.

Tagy: trest vražda lékař pacientka

Zdroje: ČTK