Soud s Bártou a Škárkou pokračuje: Vyslýchán je Jankovský

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Dnešní soudní líčení v případu předsedy poslanců Věcí veřejných (VV) Víta Bárty, kterého žalobci viní z podplácení, pokračuje po přestávce výpovědí ministra pro místní rozvoj za VV Kamila Jankovského.

Spolu s Bártou je v kauze obviněn i nezařazený poslanec Jaroslav Škárka (dříve také VV), a to kvůli přijetí úplatku. Právě Škárku a poslankyni Kristýnu Kočí (dříve VV) se prý snažil Bárta loni v březnu uplatit.

Jankovský soudu mimo jiné řekl, že ho Bárta požádal, aby Kočí poslal sms zprávu, která podle něj zněla: "Vítek ti vzkazuje, aby jsi vrátila, co ti nepatří, do čtyř hodin. V opačném případě začneme válčit." Bylo to prý zřejmě v den, kdy Kočí podala kvůli údajnému úplatku od Bárty trestní oznámení. V následujícím telefonátu Kočí Jankovskému údajně sdělila, že dostala od Bárty peníze a že je uložila u advokátky. "Ona mi to popsala tak, že dostala peníze, aby byla loajální," doplnil ministr s tím, že Bárta pak poslancům vysvětloval poskytnuté peníze jako půjčku.

Dnes byl vyslýchán i Michal Babák

Před přestávkou soud zhruba půl hodiny poslouchal údajně tajně pořízenou nahrávku ze setkání bývalé šéfky poslaneckého klubu VV Kočí se spolustraníky. Částečný přepis nahrávky se objevil loni na jaře v médiích a Kočí v ní naznačuje, že na loňské jarní krizi VV a potažmo celé vlády se podílela ODS. Po zveřejnění nahrávky Kočí tvrdila, že v rozhovorech "záměrně potvrzovala a dále rozvíjela spekulativní informace", které šířili její bývalí kolegové z VV.

Jako první dnes před soudem stanul poslanec VV Michal Babák, který vypovídal ve prospěch obžalovaného Bárty. V podobném duchu poté svědčil bezpečnostní expert strany Michal Moroz a poslanec Radim Vysloužil. Vysloužil a Babák rovněž odmítli to, že by oni sami někdy dávali nějaké peníze Škárkovi, jak dříve informovala některá média.

Psali jsme: Babák: Šlo o půjčky, ale napadlo mě, že by to mohl být úplatek

Škárka dnes navíc přišel k soudu s novou informací, že má dosud nezveřejněnou nahrávku ze schůzky, na níž mu měl dál Bárta peníze. Údajně to byla jeho pojistka pro případ možného vydírání ze strany Bárty. Podle Škárky je ale nahrávka kvůli rušičkám v Bártově kanceláři narušena.

Bárta měl podle spisu dát Kočí půl milionu korun za to, aby vedla poslance VV k loajalitě a kriticky proti němu nevystupovala. Škárkovi pak dal 170.000 korun s tím, že za to má prosazovat jeho zájmy v plzeňské organizaci VV. Škárka prý úplatek vzal a část použil. Podle žalobců vše ohlásil pozdě, až ve strachu z medializace.

Bárta i Škárka obžalobu v pondělí odmítli. Podle Bárty šlo jen o půjčky. Kočí se Škárkou prý lžou, snažili se ho zdiskreditovat a pokoušeli se o stranický puč. Podle Škárky ale o úplatek šlo. Kočí v úterý podobně jako Škárka uvedla, že měla strach obrátit se na policii, protože ministerstvo vnitra tehdy řídil předseda VV Radek John.

Tagy: soud proces korupce bárta škárka Kočí

Zdroje: ČTK