Soud odmítl další stížnosti na sněmovní volby

- Aktuality autor: red

Nejvyšší správní soud (NSS) ve čtvrtek odmítl dalších osm stížností na květnové volby do Poslanecké sněmovny. K projednání soudcům zbývá ještě devatenáct podnětů včetně tří stížností od politických stran.

Musejí o nich rozhodnout do 1. července. Po zasedání volebního senátu řekl mluvčí soudu František Emmert. 

Sedmičlenný senát pět stížností odmítl, protože byly podány po uplynutí desetidenní zákonné lhůty. Další měly formální vady. Soud nevyhověl ani žádné ze stížností, které projednával v minulých dnech. 

NSS obdržel v zákonné desetidenní lhůtě od 2. do 11. června celkem 45 stížností zpochybňujících výsledky květnových voleb do Poslanecké sněmovny. Před čtyřmi lety jich bylo 70, nejvíce od listopadu 1989.

Většinu stížností podaly fyzické osoby. Dvě stížnosti sepsali zástupci Suverenity - bloku Jany Bobošíkové. Suverenitě ke vstupu do sněmovny chybělo půldruhého procenta hlasů. Podněty se týkají klíče volebních preferencí, podle kterého si Česká televize zvala zástupce kandidujících stran, a údajného rozdílu mezi skutečným a zveřejněným počtem odevzdaných hlasů v jednom z téměř 15000 volebních okrsků. 

Stížnost podal i lídr strany Volte Pravý Blok Petr Cibulka, který si také stěžuje na to, že "masmediálně ostře diskriminační a nerovný charakter" voleb dělá z hlasování reality show předem určených vítězů a poražených. Cibulkova strana ve sněmovních volbách získala půl procenta hlasů. 

O každé stížnosti může soud rozhodnout třemi způsoby. Pokud nesplňuje formální náležitosti, odmítne ji. Další variantou je zamítnutí. Soud může stížnost zamítnout i v případě, že zjistí drobné nedostatky v proceduře voleb nebo při sčítání hlasů. Udělá to, pokud chyby nemohly ovlivnit výsledek hlasování. Třetí možností je zrušení volby kandidáta nebo zneplatnění voleb. Soud by k tomu přistoupil jen v případě vážného porušení volebního zákona.

Zdroje: ČTK