Soud zrušil rozhodnutí kraje o D8, dálnice má zpoždění

- Aktuality autor: red

Ústecký krajský úřad se bude muset znovu zabývat odvoláním ekologických organizací proti územnímu rozhodnutí o dálnici D8 na trase přes České středohoří.

Mluvčí krajského soudu Irena Jeřábková řekla, že soud rozhodnutí úřadu, který zamítl odvolání ekologů proti územnímu rozhodnutí Městského úřadu Litoměřice, zrušil. Stavba dálnice má zpoždění, měla být hotová v letošním roce, nejbližší možný termín dokončení je nyní rok 2012 nebo 2013. 

V rozhodnutí kraje k odvolání ekologů proti územnímu rozhodnutí o trase dálnice D8 mezi Lovosicemi a Řehlovicemi soud podle Jeřábkové našel podstatné vady řízení. Ty prý mohly mít vliv na zákonnost ekology napadeného rozhodnutí. 

Jeřábková uvedla, že proti rozhodnutí krajského soudu je možné podat kasační stížnost, o které pak rozhoduje Nejvyšší správní soud. Mluvčí kraje Magdalena Hanáčková řekla, že ještě rozsudek nemají. O dalším postupu se kraj rozhodne, až ho obdrží. 

Ředitelství silnic a dálnic nebo regionální politici opakovaně obvinili ekologické organizace, že stavbu dálnice svým odporem ní blokují. Po vládě požadují, aby kvůli dálnici jmenovala zmocněnce nebo prosadila zákony, které možnosti ekologů omezí. 

Poslední nedostavěný úsek dálnice D8, spojující Prahu s podkrušnohorskou aglomerací a Saskem, je dlouhý 16,4 kilometru. O jeho dostavbu se vedou spory už od konce 90. let, konečná podoba trasy byla schválena v roce 2005 a před třemi lety se začalo stavět. Podle původního plánu měl stát úsek, jehož většina je na území CHKO, zhruba 11,7 miliardy korun.

Zdroje: ČTK