31. 8. 2012 12:50 - Aktuality
Ruský miliardář Boris Berezovskij dnes prohrál v Londýně soud s dalším ruským oligarchou a majitelem fotbalového klubu Chelsea Romanem Abramovičem. Berezovskij obvinil svého bývalého chráněnce Abramoviče, že ho v roce 2000 donutil prodat pod cenou akcie ruské energetické společnosti Sibněfť a připravil ho o pět miliard dolarů (zhruba sto miliard korun).
"Zamítám požadavky Borise Berezovského týkající se Sibnefti i RUSALu," oznámila soudkyně Elizabeth Glosterová.
Abramovič podle žaloby Berezovskému hrozil, že když akcie Sibnefti nevýhodně neprodá, postará se, aby zasáhl ruský prezident Vladimir Putin a jeho akcie vyvlastnil. Abramovič posléze prodal v roce 2005 svůj balík akcií v Sibněfti koncernu Gazprom údajně za 13 miliard dolarů.
Abramovič obvinění popírá
Pětačtyřicetiletý Abramovič, který má podle britských médií majetek v hodnotě kolem deseti miliard liber (asi 312 miliard korun) a je znám hlavně jako majitel Chelsea, obvinění popřel. Tvrdil, že šestašedesátiletý Berezovskij vůbec podíl v Sibněfti neměl a že mu platil za ochranu a kontakty, především na tehdejšího prezidenta Borise Jelcina.
Berezovskij požadoval kromě zmíněných pět miliard dolarů za Sibnefť dalších 564 milionů dolarů za své akcie největšího světového výrobce hliníku, společnosti RUSAL, které prý Abramovič bez povolení prodal.
Berezovskij je nepřesvědčivý
Soudkyni Glosterovou ale nepřesvědčil. "Boris Berezovskij byl nepřesvědčivý a nespolehlivý svědek, který považuje pravdu za přechodný a flexibilní koncept," uvedla Glosterová. "Někdy bylo jeho svědectví záměrně nečestné, někdy si vymýšlel na místě, když se dostal do problémů při odpovědích na otázky. Řekl by prakticky cokoli, aby podpořil svůj případ," dodala.
Abramovič byl podle ní naopak "pravdomluvným a celkově spolehlivým svědkem".
Soudní bitva ruských oligarchů, která byla jedním z největších procesů v Británii za poslední léta, loni na podzim fascinovala britská i ruská média - i proto, že se na povrch dostávaly detaily divokých privatizacích v Rusku 90. let.
Mimořádná úloha obou mužů
Abramovič před soudem tvrdil, že prý Berezovskému zaplatil za jeho politické krytí na 2,5 miliardy dolarů - mezi jiným nákupy soukromých letadel a sídel ve Francii. Ve své výpovědi nicméně připustil, že Berezovskij hrál při vzniku Sibněfti v roce 1995 "mimořádně důležitou" úlohu. "Nebýt jeho, nebyli bychom bývali s to získat podpis prezidenta (Borise Jelcina)," řekl Abramovič.
Berezovskij měl blízko k bývalému ruskému prezidentovi Jelcinovi, ale dostal se do střetu s jeho nástupcem Putinem a od roku 2001 žije v exilu v Británii. Naopak Abramovič přes své vazby na Británii zdůrazňuje, že má bydliště v Rusku.
Čtyřměsíčního soudního jednání se často účastnili oba hlavní protagonisté za doprovodu suity právníků a osobních strážců v černých brýlích. Abramovič se přitom jinak osobní publicitě úzkostlivě vyhýbá. Zatímco Abramovič vypovídal rusky a zdrženlivě, Berezovskij anglicky a temperamentně. Oba se však okázale ignorovali.
Soud se dozvídal při jejich výpovědích o pochybných obchodních praktikách, off-shoreových bankovních kontech, luxusních jachtách v Karibiku (poprvé se setkali v prosinci 1994 na jachtě) a obchodech uzavíraných v pětihvězdičkových hotelích.
19. 2. 2019 11:25 - Magazín - 0
Štědrá politika podpory porodnosti má zabránit tomu, aby se klesající populace musela doplňovat migranty z jihu. Bude to fungovat? více
19. 2. 2019 10:27 - Aktuality - 0
Pokud březnový sjezd ČSSD nezvolí ministra zahraničí Tomáše Petříčka místopředsedou strany, zváží setrvání ve vládní funkci. Neúspěch na sjezdu by vnímal jako signál, že jeho politika nemá ve straně dostatečnou podporu, řekl novinářům. Na sjezdu chce prosazovat moderní levicovou politiku, v případě zvolení místopředsedou by pak chtěl ve vládě razantněji prosazovat priority ČSSD vůči hnutí ANO. více
18. 2. 2019 20:58 - Komentáře - 0
Kdoví. Zatím jim bohatě stačily zajišťovací příkazy. Dokázali jimi zlikvidovat víc podnikatelů než dávkou ze samopalu. více
18. 2. 2019 15:26 - Magazín - 0
Domácí násilí je v Bosně a Hercegovině velký problém. Situaci zhoršuje stud obětí i přesvědčení, že "co se doma uvaří, to se doma sní". Hrozivou situaci teď mění týmy speciálně proškolených policistek, které pomáhají týraným obětem. více
poslední komentáře | vstup do diskuze (celkem 0 příspěvků)