Sojuz s tříčlennou posádkou se úspěšně spojil s ISS

- Aktuality autor: Michal Polák

Po necelých šesti hodinách letu se dnes nad ránem SELČ kosmická loď Sojuz TMA-10M úspěšně spojila s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS). Podle ruské agentury Roskosmos spojení s uzlem Poisk proběhlo v automatickém režimu. Na palubu ISS by trojice kosmonautů měla vstoupit zhruba za dvě hodiny. 

Posádka kosmonautů

Posádka kosmonautů,zdroj: Getty Images

Na palubě Sojuzu je příští velitel ISS, ruský veterán Oleg Kotov, který se vydal do vesmíru už potřetí. Spolu s ním k ISS dorazili nováčci Sergej Rjazanskij z Ruska a Michael Hopkins z USA. Na oběžné dráze jsou k přivítání nových členů posádky připraveni Rus Fjodor Jurčichin, který je do Kotovova příletu velitelem ISS, Američanka Karen Nybergová a Ital Luca Parmitano. 

Kotov, Rjazanskij a Hopkins zůstanou v ISS až do března příštího roku. Jurčichin, Nybergová a Parmitano, kteří jsou v kosmu od května, mají návrat na Zem naplánován na 11. listopadu. 

Kvůli nerušenému příletu nové posádky bylo rozhodnuto odsunout přinejmenším na sobotu přistání nákladní lodi Cygnus soukromé společnosti Orbital Sciences. Druhý komerční "vesmírný kamion" se měl s ISS původně spojit už v neděli, ale kvůli softwarové chybě se tak nestalo. 

Tagy: kosmická loď Sojuz Mezinárodní vesmírná stanice ISS

Zdroje: ČTK