Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Sobotkovi došla trpělivost s 'tyranem' Chládkem. Navrhne jeho odvolání

Sobotkovi došla trpělivost s 'tyranem' Chládkem. Navrhne jeho odvolání
Ministr Chládek ve funkci skončí, Sobotka navrhne jeho odvolání | zdroj: Profimedia

Chování ministra školství Marcela Chládka se stalo neúnosným pro několik zaměstnanců, kteří už opustili resort. Převažují mezi nimi ženy, které si stěžují na ministrovy nemístné poznámky. Podle Chládka jde o pomluvy a nepodložené drby Babišových médií. Ve čtvrtek oznámil premiér Bohuslav Sobotka, že ministra Chládka v nejbližších dnech odvolá z funkce. 

Od ministrova nástupu do úřadu, tj. od 29. ledna 2014, opustilo Ministerstvo školství devět žen a desátá si raději vzala neplacené volno. Mezi ženami, které odešly z resortu je i bývalá ministrova asistentka Aneta Lačevová, která s Chládkem pracovala dřív na středočeském krajském úřadě.

"Šla jsem i kvůli jeho poznámkám. Ještě na kraji mi třeba říkal, že vypadám lahodně. A to i před jinými lidmi, což mi vadilo," řekla Lačevová.

Chládkův úřad neopouštějí jenom ženy. Problémy s ministrem mají i jeho mužští podřízení. "Nechtěl jsem si nechat líbit, jak na mě ten člověk řval, ať držím hubu," popisuje situaci na ministerstvu Chládkův bývalý řidič Miroslav Kareta.

Ministr údajně také po svých podřízených chce, aby s ním chodili po večerech oslavovat jeho televizní vystoupení. Chládek veškerá obvinění odmítá a považuje je za pomluvy.

Židle se pod Chládkem houpala už před rokem

Podobnou situaci přitom už před rokem s Chládkem řešil premiér Bohuslav Sobotka. Ten ministra napomenul. "Já jsem pana Chládka požádal, aby volil vůči svým podřízeným na ministerstvu školství takové jednání, které mu nebude moci být žádným způsobem vytýkáno," řekl před rokem Sobotka po jednání s Chládkem. Ve čtvrtek ale oznámil, že mu pomalu dochází trpělivost a ministra školství v nejbližších dnech odvolá.

"Pokládám Marcela Chládka za nejlepšího ministra školství za posledních deset let, z mého pohledu předsedy ČSSD ale přestal splňovat přísné nároky, které spojuji s tím, když sociální demokrat vykonává vysokou ústavní funkci člena vlády," uvedl premiér.

Sobotka podle tiskového prohlášení respektuje, že Chládek by svou rezignaci považoval za přiznání viny. "Při našem dnešním rozhovoru ministr Chládek nařčení publikovaná v MfDnes odmítl jako nepravdivá, chce se proti nim bránit," uvedl Sobotka. Ministry na návrh premiéra odvolává prezident.

"Dokud pan prezident nebude s panem premiérem o této záležitosti v neděli v Lánech hovořit, nebudeme se vyjadřovat," uvedl k Sobotkovu návrhu Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Nedělní schůzka se má věnovat zejména plánům na vstup České republiky do eurozóny.

"Respektuji rozhodnutí pana premiéra. Osobně důvody k tomu, abych rezignoval, nevidím. Jsem přesvědčen, že by se nemělo ustupovat připravenému lynči médií, které vlastní Andrej Babiš, taková akce totiž v budoucnu může být použita proti jakémukoli členovi vlády včetně premiéra," řekl ke svému odvolání Chládek. 

Chládek se tak stane prvním odvolaným ministrem současné vlády. V Sobotkově vládě zatím skončili tři ministři za koaliční hnutí ANO. Koncem loňského září rezignovala ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová, jež se stala členkou nové Evropské komise. Nahradila ji Karla Šlechtová, do té doby ředitelka jednoho z odborů na úřadu vlády.

V listopadu podal demisi šéf resortu dopravy Antonín Prachař, který čelil kritice mimo jiné kvůli častým personálním výměnám v Ředitelství silnic a dálnic. Na jeho místo usedl někdejší ředitel stavební firmy Skanska Dan Ťok. K letošnímu 1. březnu po tlaku zevnitř hnutí ANO rezignovala ministryně spravedlnosti Helena Válková, ve funkci ji vystřídal její náměstek Robert Pelikán.

Zdroje: