Chládek chce méně vysokých škol

- Aktuality autor: var

Vysokých škol v Česku by mohlo po přijetí novely vysokoškolského zákona výrazně ubýt. Pravidla jejich akreditace by totiž měla být přísnější. Zpřísnit by se měly i podmínky pro působení poboček zahraničních vysokých škol v Česku. Myslí si to ministr školství Marcel Chládek.

Ministr Chládek se rád fotí s dětmi a slavnými sportovci. Na snímku s atletkou Barborou Špotákovou

Ministr Chládek se rád fotí s dětmi a slavnými sportovci. Na snímku s atletkou Barborou Špotákovou,zdroj: Profimedia.cz

Kolik by za pár let vysokých škol mělo v ČR fungovat, odmítl ale upřesnit. Veřejných je nyní 77, soukromých 33 a státní dvě. 

"Očekávám výrazný úbytek nekvalitních škol, které se nepřizpůsobí (novým pravidlům)," uvedl ministr v České televizi. Podle něj není teď v silách akreditační komise, aby stihla kontrolovat jiné než minimální parametry. Na sledování "vnitřní kvality" už jí nezbývá čas. Chládek míní, že problém je ve velkém množství studijních oborů.

Novela počítá se vznikem nového akreditačního úřadu. Ten by měl mít podle Chládka "daleko silnější nástroje". Zanikly by tak nejen "nekvalitní české vysoké školy", ale "vyplenily by se i pobočky zahraničních pseudoškol", je přesvědčen ministr.

Podotkl, že se prestižní zahraniční vysoké školy v ČR objeví málokdy, většinou přicházejí instituce "třetího či čtvrtého řádu" za byznysem.

Sám Chládek studoval před listopadem 1989 na Vojenské politické akademii Klementa Gottwalda v Bratislavě.

Tagy: Ministerstvo školství vysoké školy Sobotkova vláda česká politika české školství

Zdroje: ČTK