Sobotka se opřel do demonstrantů: Chaotické protesty jsou k ničemu

- Aktuality autor: Michal Polák

Akce iniciativy Holešovská výzva, která dnes uspořádala protivládní demonstraci v Praze, podle ČSSD kabinetu Petra Nečase (ODS) spíše pomáhají. Chaoticky pořádané demonstrace na podporu protichůdných a nerealistických cílů mohou totiž legitimní odpor proti vládní politice v očích veřejnosti zesměšnit a zdiskreditovat, sdělil předseda strany Bohuslav Sobotka. Na dnešní demonstraci na Václavském náměstí se podle odhadů policie sešlo asi 500 lidí, iniciativa přitom čekala účast tisíců lidí. 

odle Sobotky aktivisté spojení s Holešovskou výzvou odmítají demokratický systém založený na soutěži politických stran, aniž navrhují jiný vládní systém, který by se kdekoli na světě osvědčil. 

Sobotka souhlasí s protivládními demonstracemi jako důležitým podpůrným prostředkem k dosažení pádu špatné vlády a jako signálem nespokojenosti občanů. Musí být podle něj ale dobře zorganizovány a musí mít skutečnou, nikoliv jen smyšlenou, podporu občanů. Dodal, že Nečasovu vládu je nutné odmítnout jen demokratickou cestou, a to vyjádřením nedůvěry ve Sněmovny a uspořádáním nových voleb. 

Holešovská výzva vystupuje proti vládě dlouhodobě, přesto neúspěchem skončilo i jejich dnešní vypravení zvláštního vlaku z Ostravy, který do metropole přivezl ani ne dvacítku lidí. Ještě loni se iniciativě podařilo na protestní akce do Prahy a dalších měst přivést tisíce demonstrantů, později už se podobných demonstrací účastnilo méně lidí.

Tagy: ČSSD Holešovská výzva

Zdroje: ČTK