Sobotka i Hašek odmítají kroužkovací iniciativu uvnitř ČSSD, bojí se?

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka odmítá iniciativu, která voličům sociální demokracie doporučuje kandidáty ke kroužkování. V Jihomoravském kraji přitom mezi doporučenou čtveřici patří i on. Statutární místopředseda strany Michal Hašek, který naopak mezi vybranými politiky není, má akci za umělou iniciativu z pražských kaváren. Preferenční hlasy přitom mohou hrát roli i při výběru příštího premiéra.

Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka,zdroj: isifa/MAFRA/MICHAL ŠULA

Iniciativa Volím ČSSD. A budu kroužkovat! politiky vybírala například na základě dosavadních výkonů nebo doporučení organizací napojených na sociální demokracii. Akce, která se vedle Sobotky hlásí k osobnostem typu Jiřího Dienstbiera, Vladimíra Špidly, Lubomíra Zaorálka nebo Aleny Gajdůškové, chce doporučením dvojice mužů a dvojice žen v každém ze 14 krajů přispět k výběru co nejdůvěryhodnějších kandidátů a také posílit zastoupení žen v Parlamentu.

Na velké pochopení vedoucích představitelů strany ale nenarazila. "S touto iniciativou nesouhlasím. Měli bychom vést kampaň ve prospěch ČSSD jako celku a takovou také vedu," sdělil Sobotka. "Tato iniciativa mne nechává klidným, jednak nevedeme s panem předsedou Sobotkou žádné kroužkovací dostihy, jednak jsou Jihomoravané moudří a svébytní lidé s vlastními názory, včetně toho, komu dají svůj hlas. Umělé iniciativy iniciované z pražských kaváren k tomu nepotřebují," napsal zase Hašek.

To, že by svým doporučením konkrétních kandidátů šla proti vedení ČSSD, které klade důraz na stranickou, nikoliv individuální kampaň, si přitom dnes dopoledne představená iniciativa nepřipouštěla. Slovy jednoho ze členů svého vedení Jakuba Patočky naopak vyjádřila přesvědčení, že manifestuje svou loajalitu vůči ČSSD, kterou považuje za jedinou realistickou alternativu ke "zdiskreditované pravici", a prohlubuje vazby mezi voliči a poslanci.

V posledních sněmovních volbách získali sociální demokraté 56 mandátů, deset z jejich poslanců se přitom do dolní komory dostalo výhradně díky preferencím. Letos se o významu kroužkování hovoří zejména kvůli vyjádřením prezidenta Miloše Zemana, podle nichž by preferenční hlasy mohly podstatně ovlivnit i budoucí obsazení premiérského postu.

Hlava státu v minulosti uvedla, že ministerským předsedou jmenuje představitele vítězné strany, kterého mu tato strana doporučí. Důraz by při výběru podle něj měla dávat na preferenční hlasy. Těch přitom ve volbách v roce 2010 dostal Sobotka méně než Zemanovi blízký Hašek. Sociální demokraté si i proto letos opakovaně odhlasovali, že jejich kandidátem na premiéra bude Sobotka. On i Hašek kandidují v Jihomoravském kraji.

Tagy: krize v ČSSD Parlamentní volby 2013 kroužkování kandidátů

Zdroje: ČTK