Žen na kandidátkách oproti volbám 2010 opět ubylo

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Žen na kandidátních listinách sedmi stran, které podle průzkumů většinou mají šanci dostat se do Sněmovny, podle sdružení Forum 50% oproti minulým volbám celkově opět ubylo. Jejich zastoupení zlepšily jen ODS a Strana zelených. Hrozí tak, že v dolní komoře se sníží i počet poslankyň, varovalo dnes sdružení, které prosazuje rovnoměrné zastoupení žen a mužů v politice a ve vedoucích pozicích. Lidé tomu mohou zabránit preferenčními hlasy, doporučilo.

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna,zdroj: isifa/Lidové noviny/VIKTOR CHLAD

"Nejméně žen vyslala do voleb TOP 09 (18 procent), nejvíce Strana zelených (37 procent)," uvedlo sdružení s tím, že do své analýzy nezahrnulo SPOZ kvůli tomu, že ve dvou krajích zemanovci neměli veřejně dostupné kandidátní listiny.

ODS má stejně jako ČSSD na kandidátkách 24 procent žen. "Je bohužel příznačné, že ODS dává ženám šanci právě ve chvíli, kdy se zmítá v hluboké krizi. V sociologii se pro tuto strategii používá termín skleněný útes. Ženy slouží jako ty, které mají zklidnit bouři a pomoci získat ztracenou důvěru. Je zřejmé, že jejich role je v takovém případě nesmírně těžká a takřka z ní nelze vyjít vítězně," uvedla k tomu předsedkyně sdružení Jana Smiggels Kavková.

KSČM podobně jako před třemi lety má na kandidátkách 28 procent žen, ale KDU-ČSL jejich počet snížila na 22 procent, což zhruba odpovídá i kandidátkám ANO 2011. Sdružení poukázalo také na to, že ODS má v Jihočeském a TOP 09 stejně jako lidovci v Libereckém kraji na kandidátních listinách pouze jednu ženu.

Strany také podle sdružení nasadily méně žen na volitelná místa, tedy na prvních pět míst. Zelení mají ženy na dvou pětinách těchto míst, lidovci jen na 16 procentech, TOP 09 a ČSSD na 17 procentech, ODS na pětině míst, ANO 2011 na necelé čtvrtině a KSČM na 30 procentech. K tomu, aby poslankyň neubylo, by měly podle sdružení posloužit preferenční hlasy, tedy takzvané kroužkování. Před třemi lety se díky nim do dolní komory dostalo 14 ze 44 zvolených poslankyň.

Tagy: Parlamentní volby 2013

Zdroje: ČTK