Zástupci české církve v čele s Dukou zahájili svou delegaci ve Vatikánu

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Mší u hrobu svatého Petra začíná dnes ve Vatikánu a v Římě návštěva kardinála Dominika Duky a patnácti českých a moravských biskupů. Součástí cesty, která potrvá do 17. února, bude v pátek i první oficiální společné setkání biskupů s papežem Františkem. Biskupové ho budou informovat o činnosti církve i o majetkových záležitostech, tedy velmi pravděpodobně i o církevních restitucích.

Kardinál Dominik Duka

Kardinál Dominik Duka,zdroj: Mediafax

Církve mají v Česku podle zákona o majetkovém vyrovnání dostat nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun, o který byly za komunismu připraveny. Během 30 let stát církvím vyplatí také 59 miliard korun navýšených o inflaci jako náhradu za nevydaný majetek. Zároveň se bude během 17 let církvím postupně až na nulu snižovat příspěvek na podporu činnosti, který dnes činí asi 1,5 miliardy korun ročně. 

Současná vládní sociální demokracie se ale dlouhodobě vyslovuje pro úpravu církevních restitucí. Při sestavování vlády usilovala o místo ministra zemědělství nebo alespoň jeho náměstka, jenž by dohlížel na Státní pozemkový úřad, který o navracení nemovitostí církvím rozhoduje. Nyní chce vytvořit vládní monitorovací týmu pro církevní restituce. 

V největší parlamentní straně se uvažuje i o dalších možných změnách. Část poslanců ČSSD chce předložit návrh na půlroční prodloužení lhůty pro posouzení žádostí o církevní restituce, další uvažují o podpoře komunistického návrhu na uspořádání referenda o restitucích. Podle lidovců k tomu není žádný důvod. Jihomoravský hejtman Michal Hašek chce jako poslanec ČSSD navrhnout novelu o církevních restitucích, aby stát mohl pronajmout zemědělcům pozemky, jejichž navrácení církev může požadovat. Podle generálního sekretáře České biskupské konference Tomáše Holuba by stát měl situaci řešit spíše rychlým naplněním zákona než jeho změnou. 

Návštěva s názvem K prahům apoštolů

Návštěva delegace české katolické církve ve Vatikánu má název Ad limina apostolorum (zkráceně Ad limina), neboli K prahům apoštolů, jako označení pouti k hrobům apoštolů Petra a Pavla. Tradice jejich uctění sahá do nejstarších dob křesťanství. Čeští a moravští biskupové vykonali poslední návštěvu Ad limina v listopadu 2005 a setkali se přitom s tehdejším papežem Benediktem XVI. 

V pátek budou biskupové společně s dalšími českými poutníky sloužit mši v bazilice svatého Klimenta a připomenou si 1145. výročí smrti svatého Cyrila, jehož ostatky se tam uchovávají. V ostatní dny budou mše v hlavních římských chrámech. 

Papež také požehná korunky k staroboleslavskému reliéfu Panny Marie Palladium země české. Podle tiskového střediska České biskupské konference připomněl Duka, že mariánský reliéf, jenž podle legend sahá svým původem až do prvního tisíciletí, byl v letech 1950 až 1969 "uvězněn" v pražském sídle komunistické tajné policie - Státní bezpečnosti. Korunky do reliéfu budou vsazeny v průběhu svatováclavských oslav 28. září 2014. 

Tagy: církev Vatikán státní návštěva

Zdroje: ČTK