Slovenský list komentuje rozkol v ČSSD. Prý se dal očekávat

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Po třenicích mezi táborem kolem předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky a skupinou v čele s místopředsedou strany Michalem Haškem je rozštěpení sociální demokracie pouze otázkou času. Napsal to dnes slovenský list Sme. Za nepravděpodobnou proto považuje možnost, že by si favorizovaná koalice ČSSD, KDU-ČSL a hnutí ANO udržela většinu ve Sněmovně. 

Bohuslav Sobotka a Michal Hašek

Bohuslav Sobotka a Michal Hašek,zdroj: isifa/MAFRA/Michal Růžička

"Válka mezi Sobotkou a Haškem je ve stadiu, které nemůže skončit mocenskou dohodou, ale jen úplným zničením, vnitrostranickou likvidací poraženého a jeho podporovatelů," uvedl deník. 

V reakci na utajovanou schůzku několika představitelů ČSSD s prezidentem Milošem Zemanem list napsal, že právě hlava státu je dalším důvodem, kvůli kterému je dosažení kompromisu mezi znesvářenými tábory uvnitř sociální demokracie iracionálním scénářem. Zeman podle komentátora usiluje o vytvoření vlastní mocenské základy v Poslanecké sněmovně, což je neslučitelné se zachováním jednotné ČSSD. 

"Ze skutečnosti, že dolní komoru českého parlamentu bude dříve nebo později tvořit nikoliv sedm, jak by vyplývalo z voleb, ale osm stranických frakcí, lze předvídat poměrně dalekosáhlé závěry. Především platí, že nadpoloviční většina favorizované konfigurace ČSSD - ANO - lidovci je rozkolem v ČSSD vysoce iluzorní záležitostí," soudí deník. 

Dodal, že se stupňujícím tlakem na vytvoření koalice se stálé reálnější stává možnost vypsání dalších předčasných voleb. 

Tagy: krize v ČSSD slovenský tisk

Zdroje: ČTK