Slováci teď mají co vysvětlovat. Romské děti nepouštějí do normálních škol
29. 4. 2015 – 19:20 | Zpravodajství | pal

Slovensko má dva měsíce na to, aby Evropské komisi vysvětlilo, proč jsou romské děti vylučovány z běžného typu škol a umísťovány do zvláštních škol. Požadavek komise vítá Amnesty International a další nevládní organizace, které na problematiku diskriminace romských dětí ve slovenských školách už několik let upozorňují. Za nerovný přístup ke vzdělávání je pravidelně kritizováno i Česko.
"Komise si konečně dupla. Rozhodnutí je varováním slovenské vládě a všem členským zemím, že diskriminace tolerována nebude," uvedl Andreas Uljaky výkonný ředitel Evropského střediska pro romská práva.
Mluvčí Komise Christian Wigand připomněl, že evropské právo zakazuje jakoukoli diskriminaci ve vzdělání z důvodu odlišného etnika či rasy. To, že se na Slovensku právo na rovný přístup ke vzdělávání porušuje, potvrzuje i evropská ředitelka Amnesty International Iverna McGowanová, která tvrdí, že mnoho romských dětí končí rovnou ve zvláštních školách.
Složitý přístup Romů ke vzdělání nepřímo ve své zprávě z roku 2013 naznačila slovenská ombudsmanka Jana Dubovcová. Romové se podle ní nemohou vzdělávat ve své řeči. Na pětimilionovém Slovensku žije asi 400 tisíc Romů. Většina z nich nemá vzdělání, práci a je odkázaná na pomoc státu.
Podobné řízení, jaké teď komise vede se Slovenskem, bylo loni zahájeno i s Českem.