Chládka naštvala zpráva Amnesty International. Obsahuje chybné údaje

- Aktuality autor: pal

Ministr školství Marcel Chládek v pátek rezolutně odmítl závěry zprávy Amnesty International, která kritizovala Česko za diskriminaci Romů na školách. Zpráva byla podle ministra založena na nepravdivých a zavádějících údajích.

Chládka zpráva Amnesty  International pořádně nadzvedla ze židle

Chládka zpráva Amnesty International pořádně nadzvedla ze židle,zdroj: Michal Šula / MAFRA / Profimedia

Za všechno může pracovnice organizace, která navštívila školní inspekci s podezřením, že jedna ostravská škola s většinou romských žáků má nastavený svůj školní vzdělávací program tak, že neodpovídá rámcově vzdělávacímu programu pro základní školy. Tyto děti by pak neměly stejné podmínky pro vzdělávání, jako žáci ostatních základních škol.

Inspektoři celou věc prošetřili, ale žádná pochybení nezjistili. Výsledky svého šetření oznámili pracovnici, která ale neinformovala vedení organizace.  "Ta pracovnice přesto neinformovala o tom, co zjistila na inspekci. Měli informace, bylo jim to vyvráceno a nepoužili to," řekl Chládek.

Ministr uvedl, že český vzdělávací systém není nastaven tak, aby někoho diskriminoval. Připustil, že dochází k případům porušování práva na vzdělání, jde ale o selhání jednotlivců. Současná vláda se podle Chládka snaží o lepší začleňování Romů do škol a to uznala i EU. "Myslím, že některé organizace se vyloženě živí na tom, že je někdo někde diskriminován, a udělaly si z toho byznys. Vadí jim, že se to posouvá dopředu," uvedl ministr. 

Tagy: Česko Romové české školství

Zdroje: ČTK