Dnes je úterý 17. května 2022., Svátek má Aneta
Počasí dnes 19°C Dešťové přeháňky

"Škoda, že nežije Havel": Napadený Jelínek vysvětluje, kdo a proč křičí kvůli ústavu

"Škoda, že nežije Havel": Napadený Jelínek vysvětluje, kdo a proč křičí kvůli ústavu
Václav Havel | zdroj: BBC

Hysterické, emotivní a osobně zabarvené výlevy. Tak člen rady Ústavu pro studium totalitních režimů Lukáš Jelínek komentuje silné vystoupení Moniky Pajerové po odvolání šéfa ÚSTR Daniela Hermana. Podle Jelínka by se do sporu neměly tahat politické názory jednotlivých aktérů.

Po odvolání Daniela Hermana z vedení Ústavu pro studium totalitních režimů na brífinku vystoupila Monika Pajerová a dosti emotivní formou situaci komentovala. Padla slova o amatérech, diletantech či stranických kádrech.

„Málem jsem dostala mrtvici...škoda, že nežije Havel

Aktuální spor podle Pajerové není jen o samotné situaci v ÚSTR, prý jde o to, v jaké situaci se budeme nacházet po příštích parlamentních volbách. „ČSSD s komunisty usiluje o sjednocení levice a budou se na všech úřadech, ve školách, nemocnicích a jinde chovat tak, jako se chovají v ÚSTR. Lidé jako mladý Michal Uhl, Lukáš Jelínek nebo Petruška Šustrová vydírají, vyhrožují, terorizují a urážejí ředitele této instituce. Přitom to jsou amatéři, diletanti a straničtí kádři,“ reagovala tvrdě.

Jedinou kvalifikací nové ředitelky ústavu Pavly Foglové prý je, že řídila České centrum ve Varšavě. „To jsou dvě místnosti, tři lidi a pan řidič. A tato osoba byla bez výběrového řízení jmenována, že povede tuto instituci, která je srovnatelná s jakýmkoliv ministerstvem. A oni přitom kritizují pana Hermana, že není dostatečně erudovaný. No to je úplně absurdní divadlo, škoda, že nežije Václav Havel,“ litovala Pajerová.

„Pokud se veřejnost neprobere, tak za rok to máme všude a budeme pak poslouchat dvě teorie těchto diletantů. Že tu prý před rokem 1989 nebyl totalitní režim. Tohle když jsem poslouchala, myslel jsem, že z toho dostanu mrtvici. A za druhé, že je potřeba sjednotit levici, tedy aby ČSSD a KSČM mohli konečně vládnout,“ komentovala silně emotivně Monika Pajerová.

Jde o hysterické výlevy

Člen rady ÚSTR a politolog Lukáš Jelínek však nad slovy Pajerové jen kroutí hlavou. „Nechci s ní polemizovat, protože já stojím o vedení kompetentní debaty nad tím, co ústav dělá nebo nedělá a co je v něm dobře či špatně. Reagovat na hysterické výlevy velmi emotivně přednášené a velmi osobně podbarvené člověkem, který je osobně zainteresovaný jednak vztahem k některým aktérům toho sporu a jednak svojí neúspěšnou kandidaturou do rady, tak to jsou přesně ty důvody, proč nemám nejmenší potřebu sám za sebe reagovat na její slova,“ uvedl pro server ParlamentníchListů.cz Jelínek.

„Když jsem se s ní ještě před několika týdny bavil, tak neznala rozdíl mezi archivem bezpečnostních složek a národním archivem. Nedělala rozdíl mezi převodem archiválií a mezi digitalizací archiválií. Měl jsem pocit, že v životě se agendou ústavu nezabývala. A to ani výzkumnou, ani digitalizační, a že nemá ani nastudovanou legislativu. O to snadněji se pak pochopitelně pronášejí takové okázalé politické projevy. Obsah a hlavě styl, s jakým vystoupila, mluví sám za sebe a žádný další komentář nevyžadují,“ míní Jelínek.

Zdroje: