Sklizeň obilovin bude o 16 procent vyšší, brambor bude o pětinu méně

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 14. 10. 2013 16:44) - Aktuality autor: Michal Polák

 Sklizeň všech obilovin bude podle třetího letošního odhadu Českého statistického úřadu k 15. září o 16,4 procenta vyšší než loňská a bude činit asi 7,651 milionu tun. Naopak úroda brambor zřejmě meziročně klesne o 20,2 procenta na 528.000 tun. Také množství sklizené cukrovky podle statistiků klesne, a to o 11,7 procenta na 3,414 milionu tun. 

Brambory (ilustrační fotografie)

Brambory (ilustrační fotografie),zdroj: ThinkStock

Sklizeň brambor se podle odhadu úřadu propadne meziročně o více než pětinu. "Ve srovnání s desetiletým průměrem je sklizeň téměř o třetinu nižší," uvedli statistici. "Vlivem nepříznivého počasí během roku výrazně poklesl hektarový výnos brambor na 22,75 tun. Je o 18,7 procenta nižší než loni," doplnili. Plocha osázená bramborami se od loňska zmenšila o 1,9 procenta na 23.000 hektarů, ve srovnání s desetiletým průměrem je dokonce téměř o čtvrtinu menší. 

Spotřebu konzumních brambor v České republice, která se podle ČSÚ pohybuje v průměru okolo 70 kil na jednoho člověka za rok, bude muset nahradit dovoz z ciziny. I za českými hranicemi bude ale situace zřejmě podobná. "Nižší úroda brambor se letos očekává také u sousedních evropských bramborářských velmocí v SRN a v Polsku," sdělil ředitel odboru statistiky zemědělství ČSÚ Jiří Hrbek. "Nižší domácí nabídka konzumních brambor se promítá i do cen placených zemědělským prvovýrobcům, které jsou proti loňsku zatím více než dvojnásobné," dodal. 

Produkce obilovin včetně kukuřice na zrno bude sice pravděpodobně vyšší než loni, ale například samotné kukuřice na zrno ubude. Odhad úrody kukuřice na zrno, který činí 0,753 milionu tun je v porovnání s loňskem o 18,9 procenta nižší. Osevní plocha se přitom o 2,2 procenta zvýšila. Také množství sklizené cukrovky podle statistiků klesne, a to o 11,7 procenta na 3,414 milionu tun. 

Tagy: sklizeň obiloviny Český statistický úřad

Zdroje: ČTK