Škárka: VV by měly být vpravo od ODS i TOP 09

- Aktuality autor: Jakub Procházka

AKTUALIZOVÁNO Zatímco většina členů Věcí veřejných podporovala v projevech na víkendové ideové konferenci směřování strany spíše do středu, ozývaly se i výzvy k výrazně pravicové orientaci. Jedna od výkonného místopředsedy. VV se také prezentovaly jako ekologická partaj.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Jeden ze stoupenců tohoto postoje, výkonný místopředseda Jaroslav Škárka, dokonce tvrdí, že VV by měly být vpravo od ODS a TOP 09, protože pravicovou politiku v Česku ve skutečnosti nikdo nedělá. 

"ODS ani TOP 09 neprovádí razantní pravicovou politiku. Současná vláda se tváří jako pravicová, nicméně její reálná politika má k pravicovosti poměrně daleko," píše se ve Škárkově projevu. Pravicová vláda by podle něho měla nejprve omezit byrokracii, neměla by se obávat provést ekonomické reformy, sjednotit sazby daně z přidané hodnoty a snížit daně a odvody sociálního a zdravotního pojištění. 

Razantních kroků se prý ODS a TOP bojí

"Nemocnice a školy nemohou být na každém rohu, divadla i kina si na svůj provoz musí vydělat, vlaky nemohou jezdit do každé vesnice kvůli jednomu cestujícímu. Těchto razantních kroků se dnešní ODS a TOP 09 bojí," stojí ve Škárkově projevu. 

Škárka se plně hlásí k důchodové reformě, jak ji navrhla takzvaná Bezděkova komise - se snížením odvodů do průběžného systému, jejich převedením do penzijních fondů a s dorovnáním státního důchodového účtu ze zvýšení spodní sazby daně z přidané hodnoty.

"Rebelovat nebudu"

Takový návrh prakticky předkládá ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Věci veřejné se přitom oficiálně staví k navrhovanému řešení velmi zdrženlivě a hovoří o vzniku mezigeneračního fondu, který by měl vytvářet rezervu pro reformovaný důchodový systém. 

"Počkám, jak dopadne jednání mezi našimi ministry a panem Drábkem. Rebelovat určitě nebudu, budu rád, když bude nějaký kompromis," řekl Škárka. 

Zároveň přiznává, že hlasy o směřování strany zcela doprava většinu ve VV nemají. Odhaduji to zhruba na pět procent, dodal výkonný místopředseda.

VV - ekologičtí a zelení

Nejmenší vládní strana odmítá prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách a plány na těžbu černého uhlí v Beskydech. Delegáti ideové konference VV to odhlasovali v neděli odpoledne. Z horního zákona by se podle nich měla vyškrtnout ustanovení, která umožňují vyvlastňování. 

K tomu, že nebudou prolomeny těžební limity, se zavázaly ODS, TOP 09 a VV ve vládním prohlášení. Dokument se omezuje jen na hnědé uhlí. O zákazu vyvlastňování se v něm nepíše vůbec. Vláda se pouze zavázala předložit novelu horního zákona, která "zajistí hospodárné využívání zásob nerostných surovin". 

Věci veřejné také podporují to, aby Česká republika závazně stanovila tempo snižování emisí skleníkových plynů. Podle nich by to vedlo k "nastartování čistých inovací a nových průmyslových odvětví", stojí v usnesení konference, podle něhož by také veřejnost měla mít možnost účastnit se rozhodování o záležitostech životního prostředí. 

Nejmenší vládní strana rovněž požaduje, aby zadávání zakázek Lesů ČR na těžbu dřeva bylo průhledné a nediskriminující. Tendry státních lesů budily kritiku už v minulém volebním období, pokračuje do současnosti. Jejich podmínky se nelíbí hlavně menším dřevařským firmám.

Tagy: vv škárka pravice

Zdroje: ČTK