Situace v Sýrii eskaluje, islamisté zřejmě dobyli Aleppo
Navzdory očekáváním provedla Haját Tahrír aš-Šám a její spojenci úspěšnou ofenzívu a obrana klíčového syrského města se zhroutila.
V největším pozemním střetu od roku 2020 dál pokračuje rozsáhlý útok islamistů z organizace Haját Tahrír aš-Šám a jejich spojenců proti jednotkám syrské armády a ruských paramilitárních jednotek, které měly bránit jedno z největších syrských měst a bránu k severu země, Aleppo. Po včerejším střetu (psali jsme zde) se odhadovalo, že se povstalci stáhnou zpátky do Idlíbu. Nicméně, podle posledních zpráv nejen, že obsadili celou řadu vesnic kolem Aleppa, ale dokonce obsadili centrum města a někteří pozorovatelé tvrdí, že se obrana zcela zhroutila a obránci město vyklidili.
Jde o velmi důležitý vývoj v celé krizi, protože se nečekalo, že se Tahríru povede tak úspěšná vojenská akce. Kombinovaná ofenziva Tahríru, protureckých jednotek v oblasti a dalších spojeneckých uskupení ze severu Sýrie využila lehké dělostřelectvo, obrněná vozidla, drony a rychlé přesuny. Sýrie sice v tuto chvíli tvrdí, že útok zastavila, nicméně pozorovatelé na místě reportují, že povstalci jsou v centru a prolomili většinu obranných pozic.
Syrian rebel fighter in the palace of the governor of Aleppo. pic.twitter.com/9v2wYCXenL
— Clash Report (@clashreport) November 29, 2024
V první řadě jde o obrovskou ránu pro vládu syrského prezidenta Bašára Asada. Severní hranice a především Aleppo mělo sloužit jako výspa vládních sil, v čemž měly pomáhat i jednotky Hizballáhu a ruských (nejen) Wagnerovců. Jejich pozice na západě Aleppa se zhroutily a zdá se, že přítomnost Hizballáhu byla silně oslabena střetem organizace s Izraelem v Libanonu. To je ovšem i rána pro veřejný obraz Íránu, který je jedním z klíčových spojenců Asada. Ten je ovšem pod těžkým tlakem kvůli konfliktům kolem Izraele i přímo se samotným Izraelem.
Pro experty je šokující, jak rychle se zhroutila obrana města. Ačkoliv je jasné, že roli sehrálo přetížení obou spojenců, Íránu, respektive Hizballáhu, a Ruska, očekávalo se, že syrská armáda bude v lepším stavu a s lepší morálkou. Objevují se ovšem zprávy, že se obránci často rovnou vzdávají. Zdá se, že Turecko, které jinak vede Haját Tahrír aš-Šám jako teroristickou organizaci, bude jen potichu přihlížet, protože situace jim nahrává.
Pro obyvatele Aleppa a dobytých území ovšem nemusí jít o nijak dobré zprávy. Nejen, že se aktuálně bojuje v ulicích a tisíce rodin musí utíkat před raketami. Ocitnou pod správou islamistické skupiny, která se sice zřekla někdejšího odkazu al-Káidy, ale pořád jde o radikální salafistickou skupinu.
Je otázka, jak bude tento rapidní vývoj ovlivňovat situaci v celé Sýrii. Ukazuje se, že vládní jednotky jsou slabé a přišly o Aleppo, které bylo symbolem zvratu ve válce v roce 2015. Zároveň je třeba říct, že Haját Tahrír aš-Šám není uskupení několika tisíc bojovníků. V oblasti Idlíbu vytvořilo víceméně funkční polostátní organizaci, se systémem zdravotní péče, policií apod. Zároveň skupina investovala poslední roky do výcviku vojáků a přezbrojení, což podtrhuje použití dronů a moderní techniky. To samé se rozhodně nedá říct o vládních silách.
Aktuálně se nečeká, že by Haját Tahrír aš-Šám chtěl táhnout na Damašek, jeho úspěchy v Aleppu jsou dostatečné. Nicméně vývoj může vyvolat další sérii povstání ve stále nestabilním regionu.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 29.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,180 | 25,300 |
USD | 23,820 | 24,000 |