Dnes je pondělí 21. dubna 2025., Svátek má Alexandra
Počasí dnes 21°C Zataženo

Síla fotografie. Lidé vybírají na muže prodávajícího propisky

29. 8. 2015 – 10:20 | Magazín | roj

Síla fotografie. Lidé vybírají na muže prodávajícího propisky
Fotografie vyvolala vlnu solidarity | zdroj: Twitter

Jen naprosto mizivé promile z milionů uprchlíků má šanci vyvolat takovou vlnu solidarity, jako se to stalo Abdalovi a jeho dvěma dětem. Stačila k tomu jedna jediná fotografie na Twitteru. Muž, který s dětmi utekl do Libanonu z palestinského uprchlického tábora Jarmúk u syrské metropole Damašku, na ní prodává propisky. Během jediného dne lidé na jeho pomoc přispěli více než 1,6 milionu korun. 

Nor Gissur Simonarson, zakladatel twitterového účtu Conflict News, který informuje o aktuálním vývoji v zemích zmítaných válečnými konflikty, sdílel na Twitteru fotografie Abdala a jeho čtyřleté dcery. Otec dvou dětí se na nich snaží v ulicích libanonské metropole Bejrútu prodat propisky, aby získal peníze na obživu. Na Simonarsona se záhy obrátila řada lidí, která chtěla Abdalovi pomoci.

Následná internetová kampaň, která měla původně za cíl vybrat 5000 dolarů (asi 120 tisíc Kč), vynesla během 24 hodin 67 800 dolarů (1,6 milionu Kč). Přispělo na ni více než 2200 lidí. Peníze Abdal dostane prostřednictvím humanitární organizace Lebanese 4 Refugees.

"Je hezké vidět, jak se lidé dokážou dát dohromady a změnit někomu jinému život," řekl Simonarson.

Podobné výjevy jako ten z fotografie, která nyní vzbudila vlnu solidarity, jsou ale podle agentury Reuters v ulicích Bejrútu poměrně běžné. Řada převážně mladých uprchlíků se snaží přivydělat si například prodejem květin, balíčků kapesníků či leštěním bot.

Ve čtyřmilionovém Libanonu žije v současnosti více než milion uprchlíků ze Sýrie. Před občanskou válkou, která si vyžádala už přes 250 tisíc obětí, prchli nejen syrští občané, ale i lidé žijící v uprchlických táborech jako je Jarmúk.

Podobné emoce jako Abalova fotografie před nedávnou dobou vyvolal i snímek Syřana Laitha Majida, který s pláčem vynáší z lodi své děti do bezpečí. Také tato fotografie fotoreportéra Daniela Ettena obletěla svět a stala se pro mnohé symbolem tvrdé reality uprchlíků. 

 

Předchozí článek

Utečenci ze země beznaděje

Následující článek

Objímáním k lepšímu životu. Pomáhá zvyšovat sebevědomí i snižovat krevní tlak