Sibiř je v plamenech, oheň se rozšířil i do Číny

VIDEO - Magazín autor: art

Ničivý požár si dál klestí cestu ruskou Sibiří. V Zabajkalském kraji je v plamenech už 24 tisíc hektarů. V plamenech jsou i další oblasti, oheň se už rozšířil až na čínské území. Celková rozloha lesních požárů na Sibiři se za posledních 24 hodin zdvojnásobila. 

Požár se rozšířil už i do Vnitřního Mongolska, které patří k Číně

Požár se rozšířil už i do Vnitřního Mongolska, které patří k Číně,zdroj: Profimedia.cz

V Chakasku, kde oheň zabil o víkendu 15 lidí, vyhlásili na úterý státní svátek. Požár způsobilo vypalování trávy, plameny se rychle rozšířily do lesů. Tragickému scénáři nahrál silný vítr, který panuje v regionu. Hoří také v jiných oblastech. Oheň si celkově vyžádal přes dvě desítky obětí.

Oheň se mezitím dostal až do Číny. Tamní agentura Sin-chua upřesňuje, že se požár rozšířil na čínské území ze Zabajkalského kraje a zničil tam už desítky domů. Číňani odhadují v tuto chvíli na 20 milionů jüanů. Na čínské straně zasahuje až 660 hasičů.

Boj hasičům stěžuje kromě větru také sucho. Do hašení se zapojili i vojáci. Od úterý by jim měl pomáhat letoun Be-200 a vrtulník Mi-26. Ministerstvo obrany promýšlí, zda na místo dodatečně nevyšle i Il-76.

Situaci sleduje i prezident Vladimir Putin, na Sibiř se ale zatím osobně nechystá. „Zatím nepojede. Stále ale drží pevně ruku na pulsu. Na místo vyslal ministra Pučkova (ministr pro mimořádné události, pozn. red.),“ prohlásil úderně mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. 

Tagy: Rusko Čína Sibiř přírodní úkazy a katastrofy zvířata a příroda požáry a povodně

Zdroje: newsru.com,Lenta.ru