Sever Moravy stále trápí smog, limit byl překročen už šestinásobně

- Aktuality autor: red

Ostravsko, Karvinsko a Třinecko nadále trápí smog. Ve Věřňovicích na Karvinsku průměrné denní koncentrace polétavého prachu (PM10) ráno překročily denní limit 50 mikrogramů na metr krychlový už šestinásobně. Signál regulace platí pro Ostravsko a Karvinsko od pátečního večera, v noci na sobotu ho meteorologové rozšířili pro Třinecko.

Znečišťovatelé ovzduší v regionu tak musejí dodržovat své regulační řády. Během dne by se měla imisní situace v kraji pozvolna zlepšovat, řekl ostravský meteorolog Zbyněk Návrat.

K 06:00 bylo nejhorší ovzduší ve Věřňovicích, kde měřicí stanice zaznamenaly průměrnou denní koncentraci PM10 311 mikrogramů na metr krychlový. Pětinásobně byl denní limit překročen v Opavě, kde průměrná denní koncentrace prašného aerosolu dosáhla 251 mikrogramů. Nad 150 mikrogramy, tedy nad trojnásobkem denního limitu, se k 06:00 stále držely Český Těšín, Havířov, Karviná, Orlová, Třinec i Frýdek-Místek.

V Ostravě se situace zlepšila

Oproti sobotě se zlepšila imisní situace v Ostravě; na čtyřech z pěti měřicích stanic klesly průměrné denní koncentrace PM10 pod 100 mikrogramů na metr krychlový. Více než dvojnásobek denního limitu je pouze v ostravských Bartovicích, a to 141 mikrogramů.

"Aktuální hodinové koncentrace PM10 klesají, pokles průměrných 24hodinových koncentrací prašného aerosolu bude pomalejší," řekl meteorolog. Podle něho se ale mají rozptylové podmínky v kraji během neděle zlepšovat. Přesto meteorologové očekávají, že se průměrné denní koncentrace PM10 dnes místy udrží ještě nad 150 mikrogramy na metr krychlový. Signál regulace tak pravděpodobně nebude odvolán do konce víkendu.

Právě v oblastech, kde množství polétavého prachu překročilo už trojnásobek denního limitu, by lidé s dýchacími potížemi a srdečním onemocněním, senioři a malé děti vůbec neměli chodit ven. Zdraví lidé by se při pobytu venku měli vyvarovat fyzické zátěže.

Tagy: morava smog sever emise

Zdroje: ČTK